Szanowni Państwo, zapraszamy Was bardzo serdecznie na szkolenie poświęcone morskim kwasom tłuszczowym DHA i EPA.
Najczęściej mówiąc o kwasach tłuszczowych omega-3, mamy na myśli kwas eikozapentaenowy (EPA), jak i kwas dokozaheksaenowy (DHA) pochodzące z ryb. Pomijając pozostałe kwasy z rodziny omega-3, warto zaznaczyć, że nawet między samymi EPA i DHA istnieją różnice nie tylko w budowie, ale i właściwościach. W świetle aktualnych dowodów naukowych wiemy, że w niektórych przypadkach większe znacznie odgrywa kwas EPA, a w innych DHA (m.in. w kontekście ryzyka choroby niedokrwiennej serca, czy zdrowia mózgu). To może mieć przełożenie na praktykę – wybierając preparat, czy dostosowując dawkę.
Podobnie kwestia ma się w stosunku do kwasu alfa-linolenowego (ALA). On sam ma swoje odmienne właściwości i kontrowersyjny udział w syntezie pozostałych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3.
* Co warto wiedzieć o różnicach między kwasami z rodziny omega-3 (ALA, EPA, DPA, DHA)?
* Jakie ma to znaczenie w praktyce (wpływ na zdrowie i nie tylko)?
* Kiedy lepiej postawić na większą ilość DHA (wykorzystując np. olej z alg morskich), a kiedy EPA?
* W jakim stopniu można polegać na kwasie ALA?
O tym i wielu innych aspektach w nadchodzącym Seminarium.
Pan Radosław Smolik Założyciel „Dietetyki opartej na faktach”, szkoleniowiec, autor wielu opartych na dowodach naukowych publikacji dotyczących żywienia, żywności i suplementacji opowie o różnicach między EPA i DHA, a także omówi dostępne dowody naukowe w zakresie wpływu EPA i DHA na różne aspekty zdrowotne (i nie tylko) – kiedy wydaje się, że większe znaczenie ma podaż EPA, a kiedy DHA (bo wiemy, że mogą mieć różny wpływ na różnych płaszczyznach). Ma to znaczenie chociażby z perspektywy wegańskich omega-3 (gdzie mamy znacznie więcej DHA, niż EPA).
Zapraszamy na bezpłatne Seminarium już wkrótce!