Filozofia Produktu

NORSAN zawsze stara się oferować najwyższej jakości produkty omega-3

Opracowujemy nasze oleje i kapsułki w ścisłej zgodności z naszą filozofią i przekonaniami

Produkty jak najbardziej naturalne… ponieważ ufamy naturze

Nasza filozofia produktu opiera się na dwóch przekonaniach:

  • Jesteśmy przekonani, że nasze dobre zdrowie zależy od odpowiedniego spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA).
  • Uważamy, że nasza żywność powinna być jak najbardziej naturalna

Kwasy tłuszczowe omega-3 morskie, w ich najbardziej naturalnej postaci występują w rybach. Dlatego też najbardziej naturalnym sposobem spożywania omega-3 jest spożywanie ryb (przynajmniej jeśli zawartość metali ciężkich w rybach nie jest brana pod uwagę).

Dostarczanie organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3 poprzez spożywanie oleju rybnego jest interesującą opcją. Z jednej strony dlatego, że unika się metali ciężkich (oleje rybne NORSAN są oczyszczane w unikalnym 3-stopniowym procesie, który usuwa metale ciężkie, zanieczyszczenia i PCB). Z drugiej strony, spożywanie samych ryb nie dostarcza wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3.

Jak najbardziej naturalne – oznacza między innymi to, że w NORSAN jesteśmy przeciwko rybom hodowlanym. Rosnący sektor hodowli ryb stanowi prawdziwy problem, nie tylko dla przyrody i biotopu norweskich fiordów. Ponieważ konsumując ryby hodowlane, konsumujemy również pośrednio to, co ryby spożywają poprzez podawany im pokarm, np. chemikalia i antybiotyki. W oparciu o przekonanie, że nasza żywność powinna być jak najbardziej naturalna, używamy tylko dzikich ryb ze zrównoważonego rybołówstwa do produkcji olejów Omega-3. Nigdy nie korzystamy z  ryb hodowanych.

Jak najbardziej naturalne – oznacza również to, że nasze produkty zawierają wyłącznie naturalne oleje rybne, tzn. nie są one skoncentrowane. Co to znaczy? W rybach występuje naturalny kompleks ponad 50 różnych kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe omega-3 nie stanowią więcej niż 35%. Inne kwasy tłuszczowe to głównie nasycone kwasy tłuszczowe, omega-6, omega-7, omega-9 i omega-11. Chociaż dawkowanie omega-3 odgrywa ważną rolę w naszej diecie, wierzymy, że ludzie odnoszą większe korzyści ze spożywania tego naturalnego kompleksu kwasów tłuszczowych, ponieważ trójglicerydy znajdują się w ich naturalnym stanie.

W rozwoju produktu kuszące jest wyrabianie koncentratu omega-3, ponieważ zawiera on do 90% omega-3. Nie ma to jednak nic wspólnego z tym, co znajdujemy w przyrodzie, ponieważ w koncentracie naturalna struktura tłuszczów jest modyfikowana.

Nie wiadomo jeszcze, czy ta zmodyfikowana forma tłuszczu stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia. Ponadto chemiczna modyfikacja kwasów tłuszczowych omega-3 powoduje, że są one bardziej niestabilne, a tym samym zwiększa ryzyko utleniania, co z kolei czyni je nieskutecznymi. Wierzymy, że natura daje najlepszą odpowiedź. Dlatego w naszych produktach stosujemy tylko naturalne oleje rybne, wysoko dozowane, ale nigdy skoncentrowane.

Jak najbardziej naturalne – oznacza wreszcie to, że obawiamy się, iż podczas procesu oczyszczania oleju rybnego usuwane są składniki odżywcze naturalnie obecne w rybach (choć drugorzędne). Badania naukowe, w tym badania profesora Bjarne Østerrud z Uniwersytetu w Tromsø, wykazały, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra może częściowo zastąpić niektóre aktywne składniki wyeliminowane podczas procesu oczyszczania. Pozytywna synergia pomiędzy olejem z ryb i oliwą z oliwek została potwierdzona w praktyce. Dlatego właśnie Omega-3 Total, flagowy produkt NORSAN, zawiera oliwę z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Ale nie tylko to. Naszą oliwę z oliwek otrzymujemy od plantatora oliwek z Hiszpanii, który pracuje w ścisłej zgodności z normami ekologicznymi. Zaletą tej oliwy z oliwek jest wysoka zawartość polifenoli. Polifenole mają silne działanie przeciwutleniające, zatem będą chronić kwasy tłuszczowe omega-3 przed utlenianiem, nie tylko w butelce, ale również podczas ich transportu w organizmie poprzez lipoproteiny.

Jakość, czystość i zrównoważony rozwój

Jakość naszych produktów zależy od jakości użytych surowców. Naszą ambicją jest zawsze dobór najlepszych.

Najlepszej jakości olej rybny uzyskuje się przy użyciu całych ryb. Nasz flagowy produkt – Omega-3 Total – wykonany jest z małych ryb, takich jak sardele, makrela i sardynki. Nasze surowce pochodzą od dostawców z którymi od dawna utrzymujemy ścisłą współpracę. Ta relacja wzajemnego zaufania pozwala nam wpłwać na proces zaopatrzenia na bardzo wczesnym etapie.

Ogólnie rzecz biorąc, oleje rybne można również pozyskiwać z różnych pozostałości rybnych, które nie zostały wykorzystane do produkcji innych wyrobów. Jesteśmy co do tego zasadniczo sceptyczni, ponieważ uważamy, że tylko z całej ryby można uzyskać wysokiej jakości olej rybny.

Sprawdziło się to w produkcji wysokiej jakości oleju z  dorsza aktycznego – Omega-3 Arktis.

Ryby i zasoby morskie są cennym i ograniczonym bogactwem. Dlatego uważamy, że naszym obowiązkiem jest promowanie zrównoważonego rybołówstwa i odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów morskich (przy wytwarzaniu naszych produktów). Nasz obowiązek etyczny nie ogranicza się tylko do uzyskiwania niezależnych znaków zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. NORSAN bardzo docenia możliwość zbierania skarbów morza i uważa za swój obowiązek zachowywać się i działać odpowiedzialnie.

Olej z alg morskich jako dobra alternatywa dla oleju rybnego

Olej z mikroalg jest interesującym nowym źródłem morskich kwasów omega-3 (EPA i DHA,), który ma kilka zalet w stosunku do oleju z ryb:

  • W odniesieniu do metali ciężkich olej z alg ma tę zaletę, że algi są uprawiane w sztucznej wodzie morskiej, a zatem olej jest wolny od zanieczyszczeń środowiska.
  • Algi są uprawiane przy użyciu mieszanki dwutlenku węgla i światła słonecznego, zapewniając zrównoważone źródło kwasów omega-3 w postaci EPA i DHA.
  • W procesie pozyskiwania i produkcji nie uczestniczą zwierzęta. Algi są klasyfikowane jako żywność wegańska.

Te korzyści sprawiły, że w 2017 r. NORSAN wprowadził do swojego portfolio olej z alg morskich Omega-3 Vegan.

Prosto i skutecznie

Produkty NORSAN muszą być proste i skuteczne. Staramy się stosować jak najmniej składników w każdym z naszych produktów. W rzeczywistości ideałem byłoby, gdyby istniał tylko jeden składnik: stuprocentowy olej rybny lub stuprocentowy olej z wodorostów morskich. Na przykład nasz produkt Omega-3 Arktis to prawie w 100% olej z dorsza.

Niemniej jednak niektóre składniki zostały dodane w określonym celu, np. w Omega-3 Total:

  • Ekologiczna oliwa: ze względu na zawarte w oliwie z oliwek polifenole, które chronią omega-3 przed utlenianiem.
  • Witamina D: ponieważ jest równie ważna jak omega-3 oraz jak w przypadku omega-3, sama dieta nie zapewnia jej odpowiedniej ilości. Jedynie 800 jednostekl witaminy D3 w dawce dziennej może mieć korzystny wpływ na zdrowie.
  • Naturalny olejek cytrynowy: 1,5 kropli na butelkę dodaje się do nut owocowych w wariancie cytrynowym. Istnieje również wersja bez oleju cytrynowego

Dawkowanie korzystne dla organizmu

Porady i zalecenia dotyczące dawki omega-3 do spożycia w ciągu dnia są bardzo rozbieżne, począwszy od około 0,3 grama (odpowiednik dwóch standardowych kapsułek) do 4 – 5 gramów dziennie. Właściwa dawka zależy od kilku czynników indywidualnych, takich jak nawyki żywieniowe, zdolność wchłaniania przez organizm, waga itp. Oznacza to, że w związku z tym nie ma właściwego lub niewłaściwego dawkowania, ponieważ właściwe lub niewłaściwe dawkowanie zawsze zależy od poszczególnych czynników.

Testy krwi pozwalają po prostu zmierzyć wskaźnik omega-3 i wykryć niedobór omega-3. Analizy przeprowadzone na ponad 10.000 naszych klientów wykazały, że do regulowania niedoboru omega-3 potrzeba co najmniej 2 gramów kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie.

Dlaczego samo siemię lniane nie wystarcza do skorygowania deficytu omega-3?

Olej lniany zawiera ponad 50% kwasu omega-3 alfa-linolenowego (ALA). Jednak właściwości zdrowotne długołańcuchowych morskich kwasów tłuszczowych omega-3, EPA i DHA, są szczególnie ważne. Chociaż spożywanie świeżo wyciśniętego oleju lnianego jest korzystne, tylko niewielka część ALA może być przekształcona w EPA i DHA w organizmie. Pomiary potwierdzają, że spożycie siemienia lnianego jest niewystarczające, aby regulować niedobory omega-3 EPA i DHA.

Odpowiednia cena

Cena musi być przejrzysta i dostępna dla konsumenta. Oczywiste jest, że surowce wysokiej jakości mają swoje koszty, ale NORSAN stara się utrzymać swoje ceny na rozsądnym poziomie. Naszym celem jest umożliwienie jak największej liczbie osób skorzystania z odpowiedniego spożycia omega-3. Cena musi być zatem spójna.

Oto aktualne ceny za 1 gram omega-3 dla 3 głównych olejów z gamy NORSAN (obowiązujące na rynku niemieckim i francuskim od maja 2019 roku):

Omega-3 Total € 0,48 – Główny składnik : wysokiej jakości olej rybny (pozyskiwany z całych ryb)
– Zawiera również organiczną oliwę z oliwek extra virgin i witaminę D3
Omega-3 Vegan € 0,68 – Główny składnik: olej z hodowanych wodorostów morskich
– Zawiera również organiczną oliwę z oliwek extra virgin i witaminę D3
Omega-3 Arktis € 0,30 – 100% olej z wątroby dorsza z północnego wybrzeża Norwegii

Dlaczego NORSAN nie oferuje produktów na bazie oleju krylowego?

Olej z kryla to dobry olej omega-3 z silnym przeciwutleniaczem. Jednak przy zachowaniu skutecznej dawki około 2 gramów kwasów omega-3 dziennie, koszty produkcji oleju z kryla byłyby bardzo wysokie, co w rezultacie doprowadziłoby do ceny dla konsumenta wynoszącej 200–300 EUR miesięcznie. Wielu producnetów w celu obniżenia ceny detalicznej sprzedaje olej krylowy o obniżonej dawce omega-3, co stawia pod znakiem zapytania możliwość uzystania porządanych rezultatów. Z powyższych powodów produkcja oleju z kryla jest niezgodna z filozofią produktu NORSAN.

Dziękujemy za zaufanie

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi mogliśmy dać Państwu wgląd w nasze zasady przewodnie. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiemy. Prosimy o przesłanie nam wiadomości e-mail na adres info@norsan.pl

Zespół NORSAN

Menu