Omega-3 w reumatyzmie zapalnym 

Artykuł opublikowany przez dr. med. Jochen Henn pt: „Reumatyzm –  zważenie kwasów omega-6 i omega-3”, który pojawił się w czasopiśmie „Naturheilpraxis” w lipcu 2015 r., wyjaśnia wpływ proporcji omega-6 / omega-3 na zapalne choroby reumatyczne i jak można je skutecznie leczyć, stosując odpowiednią podaż kwasów omega-3.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 regulują procesy zapalne w organizmie i dlatego są ważne w zapalnych chorobach reumatycznych.

Kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwzapalnie, w przeciwieństwie do kwasów tłuszczowych omega-6. Opinie ekspertów na temat optymalnego stosunku omega-6 / omega-3 są bardzo zróżnicowane i wahają się od 2: 1 do 5: 1.

Ze względu na bogate w omega-6 oleje roślinne, które są wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym jako pasza tucząca, a następnie są spożywane przez konsumenta, średni poziom nierównowagi w populacji wynosi około 15: 1 (omega-6 / omega-3), a nawet 25 : 1 u nastolatków, mówi dr. med. Henn. Ponadto spożywa się zbyt mało ryb, które są naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.

W przewlekłym zapaleniu wielostawowym, według dr. med. Henn można złagodzić objawy, takie jak ból, obrzęk i sztywność stawów, przyjmując dwa kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA. Pożądany stosunek omega-6 / omega-3 wynosi poniżej 2,5: 1. Wiele badań potwierdziło skuteczne terapeutyczne zastosowanie kwasów tłuszczowych omega-3. Przykładowo w metaanalizie dawka NLPZ (leków przeciwbólowych w terapii reumatyzmu) zmniejszyła się o ponad 30% u 39% osób z grupy verum.

Dla Dr. med. Henn, pomyślne wykorzystanie kwasów tłuszczowych omega-3 w terapii zależy od czterech czynników:

  1. Dawkowanie terapeutyczne

Przy początkowym niedoborze kwasów omega-3 często konieczna jest początkowo wysoka dawka do 4-5 g kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie, około 20 ml oleju rybnego. Do utrzymania dobrych wartości wystarczy już ok. 2 g kwasów omega-3 dziennie.

  1. Użycie naturalnego oleju rybnego

Aby uzyskać taki sam efekt jak przy spożyciu ryb, należy stosować naturalny olej rybny, który zawiera podobny do ryb kompleks kwasów tłuszczowych.

  1. Uzupełnienie terapii

To według Dr. med. Henn niskie spożycie omega-6, zbilansowana dieta, suplemantacja witaminą D i ćwiczenia.

  1. Pomiar indywidualnego stosunku omega-6/3

Do diagnozy i kontroli można przeprowadzić analizę suchej krwi, która m.in. mierzy indywidualny stosunek omega-6 / omega-3.

Z doświadczenia pacjentów widać, że choroby reumatyczne rozwijają się długo i że pozytywne efekty często można zauważyć dopiero po sześciu lub więcej miesiącach leczenia.

Olej lniany zawiera ponad 50% roślinnego kwasu tłuszczowego omega-3 ALA (kwas alfa-linolenowy), ale nie zawiera ważnych terapeutycznie „morskich” kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA. Można je formować z ALA tylko w małych ilościach. Internista wyjaśnia, że ​​spożycie oleju lnianego nie wystarczy do uregulowania deficytu kwasów omega-3 EPA i DHA.

Dr. med. Henn podaje trzy praktyczne przykłady, w których udało mu się osiągnąć pozytywne rezultaty dzięki leczeniu kwasami tłuszczowymi omega-3.

  1. Przykład medyczny

Pacjentka cierpiała na obustronną chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, wielostawowe zespoły bólowe i zaburzenia snu, nerwowość i wyczerpanie psychofizyczne. Stan kwasów tłuszczowych został zoptymalizowany we wszystkich parametrach po sześciu miesiącach konsekwentnego spożywania 1 łyżki oleju Norsan (naturalnego oleju rybnego) dziennie. Ból został znacznie zmniejszony, czego wcześniej nie osiągnięto w przypadku NLPZ. Czuła się też bardziej zrównoważona i rzadziej cierpiała na zaburzenia snu.

  1. Przykład medyczny

Pacjent z przewlekłym zapaleniem wielostawowym, który cierpiał z powodu ciągłego bólu i musiał przyjmować NLPZ i kortyzon. Poprzez zmianę diety na więcej warzyw i mniej wędlin i mięsa, odkwaszanie alkalicznymi tabletkami i naparami oraz dodatkowe dzienne spożycie 4 g EPA / DHA z naturalnym olejem rybim, ból ustąpił prawie całkowicie po czterech miesiącach. Spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 można było zmniejszyć do 2 g dziennie, a leki przeciwbólowe były rzadko potrzebne. Czynnik reumatoidalny zmniejszył się z 748 IU / ml, BKS 55 mm / h do 521 IU / ml, BKS 21 mm / h.

  1. Przykład medyczny

52-latka od lat cierpiała na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, nawracające stany zapalne miednicy i reumatoidalne zapalenie stawów z regularnymi wiosennymi napadami reumatyzmu. Po trzech miesiącach codziennego przyjmowania 4 g EPA / DHA, a następnie 2 g kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie, nie dostała dalszych ataków reumatyzmu.

Dr. med. Jochen Henn jest praktykującym internistą i ekspertem w dziedzinie medycyny biologicznej w praktyce grupowej w Tegernsee.