Czy olej lniany jest dobrym źródłem omega-3? - NORSAN Polska
MenuMenu

Czy olej lniany jest dobrym źródłem Omega-3?

Oleje z orzecha włoskiego, rzepakowego i lnianego są wymieniane jako dobre roślinne źródła kwasów omega-3. To jest tylko częściowo poprawne stwierdzenie.

Chociaż te oleje roślinne zawierają stosunkowo dużą ilość kwasu alfa-linolenowego (ALA) będącego kwasem tłuszczowym omega-3, ALA jest przekształcany w ważne kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia morskiego EPA i DHA tylko w ograniczonym stopniu.

Pytanie brzmi: czy wystarczająca ilość ALA jest przekształcana w EPA i DHA? Dzięki nowej opcji, w której można mierzyć i analizować kwasy tłuszczowe, w każdym przypadku możliwe jest określenie, w jakim stopniu olej lniany jest wystarczający, czy nie. Ocena poszczególnych analiz kwasów tłuszczowych pokazuje, że olej lniany jest dobry, ale zwykle nie wystarcza do uzyskania wymaganych ilości kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA. Dobra wiadomość jest taka, że ​​mierząc własne kwasy tłuszczowe, możesz sprawdzić, czy Twoje kwasy omega-3 są wystarczające. Poszczególne wartości w organizmie określa się za pomocą łatwego do wykonania badania krwi.

Kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w naszym zdrowiu. Dla przykładu kwasy tłuszczowe stanowią 60% naszego mózgu (w przeliczeniu na suchą masę). Ponadto kwasy tłuszczowe kontrolują ważne procesy zapalne w naszym organizmie.

Z badań podstawowych wiadomo, że eikozanoidy wytwarzane z kwasów tłuszczowych omega-3 działają przeciwzapalnie, natomiast te z kwasów omega-6 – prozapalnie. Nie powżechnie wiadomo, że eikozanoidy wytwarzane z kwasów tłuszczowych omega-3 mają również działanie przeciwbólowe, hamujące podziały komórkowe i stymulujące odporność, podczas gdy te wytwarzane z kwasów tłuszczowych omega-6 działają odwrotnie.