Zapobieganie cichym zapaleniom, dzięki omega-3 - NORSAN Polska
MenuMenu

Zapobieganie cichym zapaleniom, dzięki omega-3

W artykule „Tlący się ogień w ciele” Dr. med. Volker Schmiedel, który ukazał się w magazynie „Deutsche Heilpraktiker” w 2017 roku, niepokoi się cichym zapaleniem jako czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Podpowiada też, jak można zminimalizować to ryzyko przy pomocy kwasów omega-3.

Co to jest ciche zapalenie?

Klasyczne zapalenie objawia się typowymi objawami zapalenia, takimi jak ból, obrzęk, zaczerwienienie, ciepło lub ograniczenia funkcjonalne.

Ciche zapalenie może być wynikiem niecałkowicie wyleczonego objawowego zapalenia lub jego prekursorem. Ponieważ ciche stany zapalne są bezobjawowe, często są rozpoznawane o wiele za późno lub wcale, a zatem nie są leczone. Może to prowadzić do poważnych chorób.

Konsekwencje cichego zapalenia

Wiele współczesnych chorób cywilizacyjnych sprzyja cichym zapaleniom. Obejmują one:

   • udar mózgu
   • zawał serca
   • rak
   • demencja
   • cukrzyca
   • alergie
   • choroby psychiczne, takie jak psychoza, depresja lub ADD / ADHD
   • arterioskleroza
   • chroniczny ból
   • bezalkoholowe stłuszczenie wątroby
   • POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)
   • przedwczesne zwyrodnienia i starzenie się

Identyfikując i odpowiednio wcześnie usuwając możliwe przyczyny cichego zapalenia, można w prosty sposób zapobiec wystąpieniu tych chorób, a osobie dotkniętej chorobą można zaoszczędzić wiele stresu.

Przyczyny cichego zapalenia

Stosunkowo wysokie spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 jest postrzegane jako jedna z głównych przyczyn cichego zapalenia. Sprzyjają one rozwojowi stanów zapalnych i występują głównie w mięsie, wędlinach i produktach mlecznych. Nierzadko towarzyszy temu brak kwasów tłuszczowych omega-3, które są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Im wyższy stosunek omega-6 do omega-3, tym większa skłonność organizmu do stanów zapalnych.

Otyłość jest kolejną główną przyczyną cichego zapalenia, ponieważ tkanka tłuszczowa jest nie tylko magazynem energii, ale także bardzo aktywnym gruczołem. Wytwarza hormony i uwalnia przekaźniki zapalne, które również sprzyjają rozwojowi zapalenia.

Ryzyko cukrzycy lub zawału serca w wyniku cichego zapalenia jest szczególnie wysokie u pacjentów z nadwagą. Zostało to udowodnione w badaniu z udziałem 262 pacjentów z zespołem metabolicznym, którzy zostali podzieleni na cztery różne klasy BMI. Wskaźnik BMI był dodatnio skorelowany z markerami zapalenia IL-6 i CRP. Szczególnie niebezpieczny jest tłuszcz na brzuchu i jelitach, zwany również tłuszczem brzusznym trzewnym. Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej na biodrach jest mniej szkodliwa.

Jednak anoreksja, bulimia lub kacheksja są również uważane za sprzyjające stanom zapalnym. Dotyczy to również osób, które przeszły operację lub uraz fizyczny lub psychiczny.

Diagnostyczne określenie cichego zapalenia

Badanie krwi – markery stanu zapalnego

To, czy dana osoba ma zwiększoną skłonność do cichego zapalenia, można stwierdzić w stosunkowo prosty sposób za pomocą markerów zapalenia we krwi. Niestety, lekarze często zwracają niewielką uwagę na te wczesne wskazania. Poważnymi objawami cichego zapalenia mogą być szybkość sedymentacji erytrocytów (OB) wynosząca co najmniej 10 mm / h lub wartość CRP powyżej 1 mg / dl (w medycynie konwencjonalnej wartość ta wynosi 5 mg / dl).

Badanie krwi – iloraz AA / EPA

Analiza kwasów tłuszczowych jest kolejną opcją diagnostyczną w celu określenia cichego zapalenia. To determinuje proporcje kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9 we krwi, a także ilość kwasów tłuszczowych nasyconych i trans.

Wyznaczany jest również iloraz AA / EPA. Jest to stosunek najważniejszego zapalnego kwasu tłuszczowego omega-6 „AA” (kwas arachidonowy) do najważniejszego przeciwzapalnego kwasu tłuszczowego omega-3 „EPA” (kwas eikozapentaenowy). Im wyższy stosunek AA do EPA, tym większe ryzyko wystąpienia cichego zapalenia. Należy zauważyć, że iloraz AA / EPA nie wskazuje bezpośrednio na stan zapalny, ale raczej jest markerem indywidualnej skłonności do zapalenia.

Jak wygląda idealny lub „normalny” iloraz AA / EPA?

Optymalny stosunek AA do EPA to iloraz 2,5 i mniej. Dietetycy zakładają, że taka wartość występowała u większości populacji 200 lat temu. Dla ludzi z epoki kamienia lub dla Eskimosów, którzy nadal jedzą tradycyjnie, iloraz ten był lub nadal wynosi poniżej 1. Z tego powodu ataki serca i reumatyzm są prawie nieznane wśród Eskimosów.

Średni iloraz AA / EPA u pacjentów w wieku 40-80 lat wg dr. med. Volker Schmiedel to między 10-15. Młodzież często osiąga wartości znacznie powyżej 30. Ponieważ zwiększony iloraz AA / EPA zwiększa ryzyko zarówno cichego, jak i objawowego zapalenia, te średnie wartości nie są w żadnym wypadku idealne.

Profilaktyka i terapia cichego zapalenia

Aby obniżyć markery stanu zapalnego i uchronić się nie tylko przed cichym, ale i objawowym stanem zapalnym, pomocne jest zmniejszenie masy ciała i regularne ćwiczenia fizyczne. Wykazano, że zmniejszenie otyłości zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, raka i chorób układu krążenia.

Innym skutecznym lekarstwem na ciche stany zapalne są morskie kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA z ryb i alg. Jednak tylko prawidłowe dawkowanie jest warunkiem uzyskania optymalnego efektu ochronnego. W celu wiarygodnej kontroli ilorazu AA / EPA zaleca się wykonanie badania krwi (analiza kwasów tłuszczowych) przed rozpoczęciem terapii oraz wizytę kontrolną po pierwszych trzech miesiącach terapii. Aby zapobiec cichemu zapaleniu, należy przyjąć iloraz 5. Jeśli jest już choroba, konieczna jest wartość poniżej 2,5.

Ze względu na duże narażenie na metale ciężkie nadmierne spożycie ryb może mieć działanie toksyczne. Z drugiej strony preparaty z oleju rybnego, które zostały dokładnie oczyszczone ze szkodliwych substancji, są uważane za nieszkodliwe toksykologicznie.

Jeśli wstępne badanie krwi i późniejsza kontrola nie są możliwe, możesz użyć następującej wartości orientacyjnej: co najmniej 2 g kwasów omega-3 dziennie. Odpowiada to 1 łyżce oleju rybnego (przyp. Red .: lub alternatywnie 1 łyżeczce oleju z alg) lub 15 kapsułkom konwencjonalnego oleju rybnego.

Wnioski

Nawet jeśli ciche stany zapalne nie są widoczne, ani nie powodują żadnego bólu, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i dlatego nie należy ich lekceważyć. Wystarczająca podaż przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3 może obniżyć iloraz AA / EPA, a tym samym uniknąć poważnych zagrożeń dla zdrowia.

Dr. med. Volker Schmiedel jest specjalistą medycyny fizykalnej i rehabilitacyjnej, pracuje w przychodni Paramed w Szwajcarii.