Kwasy Omega-3 zawarte w rybach mają pozytywny wpływ na mózg i wyniki w nauce dzieci

W artykule „Einstein Junior – większa ilością kwasów omega-3 dla lepszych wyników PISA?” Dr. med. Volker Schmiedel bada związek między spożyciem ryb w danym kraju a wynikami testu PISA (Programme for International Student Assessment – międzynarodowe badanie koordynowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Jego celem jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia w celu poprawy jakości nauczania i organizacji systemów edukacyjnych) wśród dzieci.

Czy spożycie ryb ma wpływ na wyniki dzieci w szkole?

To jest dokładnie pytanie, na które Dr. med. Volker Schmiedel odpowiada w swoim obecnym badaniu. W wywiadzie mówi o wynikach i znaczeniu kwasów omega-3 dla dzieci.

Dr. Schmiedel, czego dotyczy Pańskie badanie?

„Kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza morskie formy EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) są niezbędne dla rozwoju mózgu. Ryby są podstawowym źródłem tego cennego składnika odżywczego. Zapytaliśmy, czy spożycie ryb w danym kraju jest powiązane z wynikami uzyskanymi w ramach Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA), niezależnie od standardu życia i tego, czy dziecko jest karmione piersią. Badanie PISA wywołało poruszenie w Niemczech w ostatnich latach, ponieważ Niemcy były tylko w środku pola i grozi im utrata kontaktu z najlepszymi krajami uprzemysłowionymi ”.

Jak Pan odkrył związek między spożyciem ryb a wynikami w szkole?

„Wyniki szkolne dzieci są wynikiem wielu wpływów. Między innymi od umiejętności pedagogicznych nauczycieli, statusu społeczno-ekonomicznego uczniów i ich rodziców, wielkości klas i inwestycji, które wpływają do systemu edukacji. Wcześniejsze uwarunkowania, takie jak karmienie piersią lub ogólny stan zdrowia, również mogą być ważnymi czynnikami wpływającymi.

Nic dziwnego, że ostatnie badanie wykazało, że stosunek omega-6/3 w mleku matki wyjaśnia różnice w wynikach PISA dzieci. Skład tłuszczu w mleku matki wynika z diety matki. Oczywistym założeniem jest to, że krajowe spożycie ryb jest odpowiedzialnym kryterium korzystnego stosunku kwasów omega-6/3 w mleku matki, a tym samym także rozwoju poznawczego karmionego piersią dziecka. Aby to sprawdzić, w naszym badaniu przyjrzeliśmy się, czy krajowe spożycie ryb było powiązane z wynikami testu PISA dzieci. W tym celu zbadaliśmy ogólnokrajowe spożycie ryb, parametry rozwoju gospodarczego i częstotliwości karmienia piersią oraz jego związek z wynikami testu PISA ”.

Dlaczego kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia morskiego, czyli EPA i DHA z ryb lub alg, są tak ważne dla rozwoju dziecka?

„Trzy najpopularniejsze omega-3, o których ludzie słyszą, to EPA (kwas eikozapentaenowy), DHA (kwas dokozaheksaenowy) i ALA (kwas alfa-linolenowy). Ten ostatni to roślinny kwas tłuszczowy. Na podstawie dotychczasowych badań nie przypisuje się jej tak wielu pozytywnych właściwości i funkcji w organizmie, jak EPA i DHA. Organizm jest w stanie przekształcić ALA w EPA i DHA. Jednak współczynnik konwersji jest stosunkowo niski (5–10%) i różni się w zależności od osoby.

EPA i DHA to morskie kwasy tłuszczowe, co oznacza, że ​​występują obficie w rybach lub mikroalgach. Ostatnio rośnie zainteresowanie morskimi kwasami tłuszczowymi omega-3 DHA i EPA, ponieważ wiadomo, że są one ważne dla rozwoju mózgu. Dostateczna podaż kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia morskiego jest niezbędna dla fizycznego i psychicznego rozwoju potomstwa, zwłaszcza w okresie ciąży, a także matek karmiących piersią. Te dwa kwasy tłuszczowe omega-3 są szczególnie ważne dla zdrowego rozwoju mózgu i oczu u dzieci, noworodków czy zarodków.

Badania pokazują również, że kwasy omega-3 mogą, między innymi, mieć pozytywny wpływ na zdolność dzieci do koncentracji i zapamiętywania. Na przykład w wieku 14 miesięcy dzieci „matek omega-3” mogą lepiej mówić i rozumieć. Wielu chorobom zapalnym, takim jak trądzik, astma, cukrzyca, migreny i stwardnienie rozsiane, można również zapobiec, a nawet można ich uniknąć. Ponadto wystarczające spożycie kwasów omega-3 może złagodzić objawy AD (H) D (Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) u dzieci.

Jednak aby uzyskać wystarczającą ilość odpowiednich kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA) z samego pożywienia, każdego dnia należałoby spożywać ogromne ilości ryb. Nie jest to zalecane ani ze względu na zanieczyszczenie, ani wykonalne ze względu na duże ilości ryb do spożycia. Powiedzmy sobie szczerze, które dziecko lubi jeść ryby i najlepiej na co dzień? Dlatego polecam swoim pacjentom i najmłodszym pacjentom zaspokojenie zapotrzebowania na kwasy omega-3 wysokiej jakości olejem z dzikich ryb lub olejem z alg pochodzenia roślinnego, ponieważ można go łatwo zintegrować z codziennym życiem ”.

Wracając do Pańskiego badania, jakie były wyniki? Czy spożycie ryb wpływa na wyniki testu PISA dzieci?

„Mieliśmy dane dotyczące spożycia ryb z 64 krajów, dla których wykorzystano również wyniki testu PISA i wielkość kraju. Wskaźniki karmienia piersią były dostępne w 53 z tych krajów. Okazało się, że krajowe spożycie ryb było istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki badania PISA. Kraje o niskim spożyciu ryb miały słabe wyniki PISA, kraje o wysokim spożyciu ryb w populacji uzyskały lepsze wyniki PISA. Wyniki te potwierdzają już znaną wiedzę o znaczeniu kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza dla rozwoju mózgu dzieci ”.

Jaki z tego wniosek – co Pan radzi rodzicom i ich dzieciom?

„Spożycie ryb, które tutaj ogólnie oznacza krajową podaż kwasów omega-3, okazało się niezależnym i ważnym czynnikiem wpływającym na wyniki uczniów w szkole, obok wpływu na krajowy poziom życia. Dlatego mogę tylko polecić wszystkim rodzicom, aby zapewnili sobie i swojemu dziecku odpowiednią podaż kwasów omega-3, a tym samym zaoferować swojemu potomstwu najlepszy możliwy start w życiu, a tym samym jak najlepiej wspierać je w ogromnym rozwoju w pierwszych latach życia. Podsumowując, istnieje wiele powodów przemawiających za dawaniem potomstwu codziennej łyżki oleju rybnego lub potajemnym mieszaniem go z pożywieniem ”.

 

Dr. med. Volker Schmiedel jest specjalistą medycyny fizykalnej i rehabilitacyjnej, pracuje w przychodni Paramed w Szwajcarii. Więcej artykułów znajdziesz na blogu Dr. med. Volkera Schmiedela 

Artykuł przetłumaczony przez Zespół Redakcyjny Norsan Polska