Rola kwasów omega-3
… przy ochronie przed słońcem
TEMATY:
1. Dlaczego słońce jest tak ważne
2. Niebezpieczeństwa związane z nadmierną ekspozycją na słońce
3. Jak się chronić od słońca?
4. Rola diety
5. Kwasy tłuszczowe omega-3 jako
ochrona dodatkowa
Większość ludzi to wie: oparzenia słoneczne w czasie letnich wakacji są nieprzyjemne i mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Z jednej strony promienie słoneczne pełnią ważne funkcje dla organizmu człowieka, ale z drugiej strony są szkodliwe, jeśli ekspozycja na nie jest zbyt duża i zbyt częsta. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do raka skóry. Rak skóry jest najczęstszym typem nowotworu w Niemczech – co roku odnotowuje się ponad 200 000 nowych zachorowań, a tendencja jest wzrostowa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że rak skóry w wielu przypadkach jest uleczalny, a odpowiednia ochrona daje możliwość zabezpieczenia się przed nim w sposób prewencyjny.
Najważniesze co musisz wiedzieć w skrócie:
- Światło słoneczne jest niezbędne do przetrwania człowieka. Niezbędna do życia witamina D powstaje między innymi pod wpływem promieniowania UV
- Zbyt długie i zbyt częste wystawianie się na działanie promieni słonecznych może uszkodzić i postarzyć skórę.
- Przed ekspozycją na słońce należy chronić się przede wszystkim za pomocą środków zewnętrznych, takich jak mleczka i kremy z filtrem UV
- Jak wykazują badania, składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, są w stanie dodatkowo chronić organizm od wewnątrz.
DLACZEGO SŁOŃCE JEST TAKIE WAŻNE
Światło słoneczne emitowane przez Słońce to elektromagnetyczne promieniowanie UV.
Ważną funkcją tego promieniowania słonecznego jest produkcja witaminy D w komórkach naszego ciała. 90 % witaminy D wytwarzamy sami w organizmie dzięki słońcu. Pozostałe 10 % jest wchłaniane przez pokarm. Źródłem witaminy D w żywności są tłuste ryby morskie. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę D, zaleca się spędzanie około 10-30 minut dziennie na słońcu, wystawiając na jego działanie przynajmniej ramiona, dłonie, twarz i szyję.
Wchłanianie witaminy D przez słońce jest jednak możliwe tylko bez ochrony przeciwsłonecznej. W tym momencie należy zawsze zachować równowagę pomiędzy ochroną przeciwsłoneczną, a wystarczającą podażą witaminy D. W razie wątpliwości warto zmierzyć podaż witaminy D i w razie potrzeby sięgnąć po suplementację witaminą D.
W miesiącach zimowych nie jest możliwe wystarczające wchłanianie witaminy D przez skórę. W związku z tym badania wykazały, że częstość występowania chorób psychicznych jest większa w populacjach żyjących na wyższych szerokościach geograficznych. Uważa się, że wyjaśnieniem tego zjawiska jest mniejsza ekspozycja na światło (1).
Jest oczywiste, że światło słoneczne jest nam potrzebne do zachowania zdrowia. Jednocześnie jednak światło słoneczne stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia naszej skóry, ponieważ zbyt duża ilość promieniowania UV może na dłuższą metę uszkodzić skórę.
ZAGROŻENIA PRZY ZBYT MOCNEJ EKSPOZYCJI NA SŁÓŃCE
Ekspozycja na słońce może stać się zagrożeniem, jeśli wystawiamy się na nie zbyt często i zbyt długo. Co ciekawe, duża część rocznej dawki promieniowania UV nie jest pochłaniana podczas letnich wakacji na plaży, ponieważ zazwyczaj stosuje się tam filtry przeciwsłoneczne. Duża część promieniowania słonecznego jest pochłaniana na zewnątrz. Jest to problematyczne, ponieważ ochrona skóry zależy wyłącznie od systemu obronnego organizmu. Dlatego też zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym nawet poza okresem letnich wakacji, gdy w życiu codziennym narażeni jesteśmy na działanie promieni słonecznych. Ponadto istnieją różne składniki odżywcze, które mogą działać jako pochłaniacze promieniowania UV. W ten sposób można również w ograniczonym stopniu chronić skórę od wewnątrz (2).
Przyjmuje się, że to działanie ochronne wynika z faktu, że kwasy tłuszczowe omega-3 wydłużają czas naturalnej samoochrony skóry. Dokładny mechanizm, który za tym stoi, nie jest jeszcze znany, ale kilka mechanizmów uważa się za prawdopodobne. Jednym z możliwych wyjaśnień jest zmiana płynności błony komórkowej komórek skóry (4).
Te właściwości kwasów tłuszczowych omega-3 mogą zatem pomóc dodatkowo chronić naszą skórę przed słońcem od wewnątrz. Ponadto, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wpływać na starzenie się skóry, ponieważ jest ono w dużej mierze spowodowane promieniowaniem UV. Jednak efekt ten jest nie tyle doraźną pomocą przed promieniowaniem słonecznym, co raczej długotrwałym uzupełnieniem.
PODSUMOWANIE:
Podczas gdy ochrona przeciwsłoneczna, taką jak filtr przeciwsłoneczny stosowany bezpośrednio na skórę, może zapobiegać ostrym oparzeniom słonecznym (jeśli jest stosowana w wystarczającym stopniu i w odpowiednim odstępie czasu), składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, mogą być dobrym uzupełnieniem ochrony skóry od wewnątrz, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Nie są one jednak w stanie zastąpić kremu z filtrem ani kapelusza przeciwsłonecznego.
Jak mogę się właściwie chronić od słońca?
6 prostych tipów:
1. STOSUJ krem z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednio wysokim SPF.
2. UNIKAJ słońca w godzinach południowych w miesiącach letnich.
3. NOŚ okulary przeciwsłoneczne w celu ochrony oczu
4. PIJ wystarczającą ilość wody
5. NOŚ nakrycie głowy
6. STOSUJ pożywną dietyęw celu zapewnienia dodatkowej ochrony od wewnątrz
ROLA ODŻYWIANIA
Badania pokazują: Oprócz środków, dzięki którym możemy chronić nasz organizm przed promieniowaniem słonecznym z zewnątrz, możemy również wspierać naszą skórę od wewnątrz. Badania wykazały, że następujące składniki odżywcze mają działanie ochronne:
- Przeciwutleniacze: znajdują się między innymi w owocach, warzywach i roślinach strączkowych
- Jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9:
na przykład w awokado i oliwie z oliwek - Karotenoidy (wtórne substancje roślinne):
głównie występują w warzywach i owocach koloru pomarańczowego i zielonego - Kwasy tłuszczowe omega-3:
występują w rybach i algach (3)
KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 DLA DODATKOWEJ OCHRONY
Kwasy tłuszczowe omega-3 to niezbędne kwasy tłuszczowe, które musimy pozyskać z pożywienia, ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Oprócz wielu udowodnionych efektów, w tym pozytywnym wpływie na zdrowie serca i mózgu, badania pokazują, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą mieć również pozytywny wpływ na zdrowie naszej skóry.
Źródła:
(1): Patricia Henríquez-Sánchez, Jorge Doreste-Alonso, Miguel Angel Martínez-González et al. Geographical and climatic factors and depression risk in the SUN project, European Journal of Public Health, Volume 24, Issue 4, August 2014, Pages 626–631
(2): Sies H, Stahl W. Nutritional protection against skin damage from sunlight. Annu Rev Nutr. 2004;24:173-200. doi: 10.1146/annurev.nutr.24.012003.132320.
(3): Niva Shapira, Nutritional approach to sun protection: a suggested complement to external strategies, Nutrition Reviews, Volume 68, Issue 2, 1 February 2010, Pages 75–86
(4): Pilkington SM, Watson RE, Nicolaou A, et al. Omega-3 polyunsaturated fatty acids: photoprotective macronutrients. Exp Dermatol. 2011 Jul;20(7):537-43