MenuMenu

kwasy omega-3 w migrenowym bólu głowy

… kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w migrenie

Kwasy omega-3 pomocne przy migrenowym bólu głowy

W Polsce ponad 8 mln osób cierpi na migrenę. Kobiety cierpią na migrenę nieco częściej niż mężczyźni. Migrena stanowi duże obciążenie w codziennym życiu chorych – WHO zalicza ją nawet do najbardziej stresujących i wyłączających chorób. Badania wykazują, że oprócz tradycyjnych metod leczenia istotne znaczenie mogą mieć także metody alternatywne i że w leczeniu bardzo ważne jest odpowiednie dozowanie.

    Czym jest migrena?

    Migrena charakteryzuje się nawracającymi napadami bólu głowy, którym towarzyszy bardzo silny, często pulsujący ból. Czas trwania migreny może wynosić od kilku godzin do kilku dni. Zazwyczaj migrenie towarzyszą takie objawy, jak mdłości lub wrażliwość na światło. Typowe objawy migreny to jednostronny, pulsujący ból (patrz infobox po lewej stronie).

    Istnieją dwa rodzaje migreny:

    Migrena z aurą: Aura zwykle pojawia się przed wystąpieniem objawów i dlatego często zwiastuje początek napadu migreny. Objawy aury obejmują zaburzenia widzenia lub mowy. Około 15% wszystkich osób cierpiących na migrenę ma migrenę z aurą.

    Migrena bez aury: Migrena bez aury jest najczęstszą postacią migreny.

    Codzienna suplementacja kwasów omega-3 może być pomocna przy migrenowym bólu głowy

    Przyczyny migreny

    Przyczyny migreny nie są jeszcze w pełni poznane. Istnieją różne teorie: Podejrzewa się, że pewną rolę mogą odgrywać między innymi stany zapalne w mózgu. Z kolei inna teoria zakłada, że może chodzić o zaburzenie metabolizmu energetycznego w mitochondriach. Mitochondria są również nazywane “elektrownią komórki”, ponieważ są odpowiedzialne za wytwarzanie wystarczającej ilości energii w postaci ATP (adenozynotrójfosforanu – cząsteczki, która dostarcza energii komórkom). Należy odróżnić czynniki wywołujące atak migreny od przyczyn migreny. Czynnikami wyzwalającymi atak migreny są stres, pogoda, zmiana nawyków związanych ze snem i brak płynów.

     

     

    Jak powstają migrenowe bóle głowy?

    Wspomniane czynniki wyzwalające, takie jak stres, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu. Uważa się, że powoduje to wysyłanie bodźców zapalnych w mózgu do podwzgórza. Podwzgórze jest częścią mózgu znajdującą się w ciemieniu. Jest to ważny ośrodek kontrolny, który koordynuje m.in. gospodarkę wodną i solną organizmu. Podwzgórze z kolei przekazuje otrzymane bodźce do nerwów, które są połączone z naczyniami krwionośnymi w mózgu. To połączenie naczyń krwionośnych i nerwów nazywane jest również “układem trójdzielno-naczyniowym”. Uaktywniony układ i podwzgórze wysyłają sygnały do siebie nawzajem, co powoduje typowy ból migrenowy i objawy towarzyszące.

     Podejście terapeutyczne do migreny

     

    Oficjalne wytyczne Niemieckiego Towarzystwa Migreny i Bólu Głowy obejmują różne możliwości leczenia migreny. Klasycznie stosuje się leki, ponieważ chorzy zwykle cierpią z powodu bardzo nasilonych objawów. Istnieją jednak również alternatywne metody leczenia. Często stosuje się terapie skojarzone.

    Poza lekami, inne metody leczenia obejmują

      • Terapia behawioralna
      • Zabiegi relaksacyjne
      • Terapia sportowa

    Oprócz tradycyjnych metod leczenia, ostatnie badania wykazują, że różne składniki odżywcze mogą również wpływać na czas trwania, intensywność i częstotliwość ataków migreny. Do składników odżywczych ważnych w przypadku migreny należą: witamina B2, witamina D, koenzym Q10 i magnez (patrz infobox po lewej stronie). W badaniach wykazano również pozytywny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3.

    Omega-3 przy migrenowym bólu głowy

    Znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 w migrenie jest związane głównie z proporcją kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 w organizmie. Omega-6, obok omega-3, jest również ważnym i niezbędnym dla organizmu człowieka kwasem tłuszczowym. Nie mają one jednak tego samego efektu – wręcz przeciwnie: zachowują się jak przeciwnicy. Zarówno kwasy omega-3, jak i omega-6 są zdolne do tworzenia mediatorów lipidowych. Mediatory lipidowe to substancje, które biorą udział między innymi w regulacji odczuwania bólu. Mediatory lipidowe tworzone przez omega-3 mają działanie przeciwbólowe. Z drugiej strony, mediatory odpowiednika omega-6 mają działanie przeciwbólowe.

    Mechanizm

    Ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi i muszą być przyjmowane z dietą, spożycie omega-3 ma bezpośredni wpływ na to, ile omega-3 znajduje się w naszej krwi i tkankach. Kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA, które są przyswajane w diecie, wędrują przez krwiobieg do obszaru w mózgu, gdzie wyzwalany jest ból migrenowy, zwanego układem trójdzielno-naczyniowym. Uważa się, że tam mogą one uwalniać mediatory lipidowe, które regulują ból.(1) Co ciekawe, w innym badaniu zaobserwowano, że połączenie kwasów omega-3 z kurkuminą, która znajduje się w kurkumie, może odgrywać rolę w łagodzeniu objawów migreny. Badanie wykazało, że połączenie omega-3 i migreny w rzeczywistości wzmocniło pozytywne efekty poszczególnych składników odżywczych (2).

    Inne, prozdrowotne funkcje kwasów tłuszczowym omega-3 pochodzenia morskiego:

    EPA i DHA przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca

     Serce jest najważniejszym organem w organizmie człowieka. Czynnikami wpływającymi na zdrowie serca są właściwości przepływu krwi i procesy metaboliczne komórek. Odpowiednia podaż kwasów tłuszczowych omega-3 wskazuje, że na te czynniki można pozytywnie wpływać.

    EPA i DHA przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca. Według EFSA: Pozytywny efekt występuje przy dziennym spożyciu co najmniej 250 mg EPA i DHA.

    DHA pomaga utrzymać jakość widzenia

    Komórki ludzkiego oka zawierają szczególnie dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Wiele badań wykazało, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 ma pozytywny wpływ na wzrok.

    DHA przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia. Według EFSA: Pozytywny efekt występuje przy dziennym spożyciu co najmniej 250 mg DHA

    DHA przyczynia się do utrzymania prawidłowej funkcji mózgu

    Mózg składa się z dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najnowsze badania wykazują wyraźny związek pomiędzy spożyciem kwasów tłuszczowych omega-3 a poprawą funkcjonowania mózgu.

    DHA przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu. Według EFSA: Pozytywny efekt występuje przy dziennym spożyciu co najmniej 250 mg DHA.

    Spożycie DHA przez matkę przyczynia się do prawidłowego rozwoju oczu i mózgu u płodu i niemowlęcia karmionego piersią.

    Spożycie DHA przez matkę przyczynia się do prawidłowego rozwoju oczu i mózgu u płodu i niemowlęcia karmionego piersią. Według EFSA: Korzystne działanie występuje w przypadku dziennego spożycia co najmniej 200 mg DHA, oprócz zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych (tj. co najmniej 250 mg DHA i EPA).

    Przyjmowanie DHA przyczynia się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt do 12 miesiąca życia

    Przyjmowanie DHA przez niemowlę (preparat do dalszego żywienia niemowląt) przyczynia się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt do 12 miesiąca życia. Według EFSA: Pozytywny efekt występuje przy dziennym spożyciu co najmniej 100 mg DHA, poprzez formułę kontynuacji.

    Właściwe dozowanie kwasów tłuszczowych EPA & DHA

    Badania naukowe i ponad 30 000 indywidualnych analiz kwasów tłuszczowych przeprowadzonych we współpracy z wiodącym w Europie laboratorium zajmującym się pomiarami kwasów tłuszczowych, Omegametrix® GmbH, wykazują, że zaleca się dawkowanie 2000 mg omega-3 dziennie.

    Jednak aby osiągnąć zalecaną dzienną dawkę 2000 mg omega-3 dziennie, należałoby spożywać do 250 g ryb lub 50 paluszków rybnych dziennie. Pomijając fakt, że taka ilość byłaby trudna do spożycia dla większości ludzi, nie zaleca się pokrycia dziennej dawki poprzez ryby morskie ze względu na rosnące zanieczyszczenie ryb morskich. Dobrą alternatywą jest wysokodawkowany olej omega-3 w postaci oleju z ryb lub alg, który jest oczyszczony z metali ciężkich, PCB i zanieczyszczeń.

    WYSOKIEJ JAKOŚCI SUPLEMENTY NORSAN Z KWASAMI OMEGA-3!

    1. Wysokie dawkowanie terapeutyczne – 2.000 mg
    omega-3 (DHA + EPA) w dziennej dawce

    2.Płynna formuła dla lepszego wchłaniania i neutralny
    smak dla przyjemnego łączenia z jedzeniem

    3.Produkty naturalne,
    czyli nieskoncentrowane

    4.Oleje z dziko złowionych ryb atlantyckich,
    oczyszczone z PCB i metali cieżkich

    5.100% roślinne oleje wegańskie
    z mikroalg Schizochytrium sp.

    6.Tłoczona na zimno oliwa z oliwek
    jako naturalny przeciwutleniacz

    7.Produkcja przyjazna środowisku potwierdzona
    certyfikatami: IFOS i Friend Of The Sea

    Źródła:

    1. Ramsden CE, Zamora D, Faurot KR, et al.: Dietary alteration of n-3 and n-6 fatty acids for headache reduction in adults with migraine: randomized controlled trial. BMJ. 2021 Jun 30;374:n1448. doi: 10.1136/bmj.n1448. 
    2. Abdolahi M, Jafarieh A, Sarraf P, et al.:The Neuromodulatory Effects of ω-3 Fatty Acids and Nano-Curcumin on the COX-2/ iNOS Network in Migraines: A Clinical Trial Study from Gene Expression to Clinical Symptoms. Endocr Metab Immune Disord Drug Targets. 2019;19(6):874-884. doi: 10.2174/1871530319666190212170140