Kwasy tłuszczowe omega-3 w sporcie wyczynowym

Zarówno w Europie, jak i w USA, sportowcy wyczynowi mają niski poziom kwasów tłuszczowych omega-3: kwasu eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA) w erytrocytach, mierzony metodą „HS-Omega-3 Index®”.

Kwasy tłuszczowe omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i nazywane są również niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6, odgrywają ważną rolę dla naszego zdrowia. Należy zwrócić uwagę na zrównoważony stosunek tych kwasów tłuszczowych. Aby uzyskać zrównoważone proporcje, zaleca się dzienne spożycie 2.000 mg kwasów omega-3. Można to zrobić poprzez pożywienie lub w postaci naturalnego suplementu diety. Problemem jest utrzymanie wysokiego dawkowania, np. aby otrzymać dzienną dawkę 2.000 mg omega-3, należałoby teoretycznie codziennie spożywać 100 g śledzia, 250 g łososia, a nawet 300 g dorsza. Ten niezdrowy brak równowagi i deficyt omega-3 można regulować za pomocą oleju rybnego lub wegańskiego z alg, z dawką 2.000 mg DHA i EPA dziennie. Dowiedz się więcej o kwasach omega-3.

Zgarnij 15% rabatu na Twoje pierwsze zamówienie w sklepie NORSAN

Kod rabatowy*: BIEGAMZNORSAN

Olej Omega-3 TOTAL

99,00 zł

Omega-3 KAPSUŁKI

109,00 zł

Olej Omega-3 ARKTIS

47,00 zł

Omega-3 ARKTIS KAPSUŁKI

47,00 zł

Olej Omega-3 VEGAN

109,00 zł

Omega-3 VEGAN KAPSUŁKI

99,00 zł

Omega-3 w sporcie wyczynowym

Johannes Thingnes Bø jest obecnie prawdopodobnie najlepszym biathlonistą na świecie. W ciągu ostatnich dwóch lat, wygrywał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W wieku 27 lat zdobył już 8 złotych medali na Mistrzostwach Świata i 1 złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich.
Jak sam przyznaje, sport i pieniądze na nim zarabiane to nie wszystko, a najbardziej w życiu liczy się rodzina: pod koniec 2019 roku Bø został po raz pierwszy ojcem.

Olej rybny zawsze był częścią jego codziennej rutyny żywieniowej.  Jesteśmy dumni, że możemy towarzyszyć Johannesowi w jego sportowej i prywatnej drodze i wspierać go wysokiej jakości, wysokodawkowymi produktami omega-3 od NORSAN.

Więcej o współpracy marki NORSAN z Johannesem Thingnes Bø dowiesz się tutaj.

Omega-3 dla mięśni

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą zwiększyć tempo syntezy białek mięśniowych w organizmie.  Stwierdzono, że omega-3 minimalizuje lub nawet zapobiega bólom mięśni. Wykazano, że nie tylko nie występuje obrzęk mięśnia, ale także utrata siły typowo związana z bólem mięśni.

Omega-3 dla regeneracji

Dzięki dużemu wysiłkowi mięśni rozwijają się małe mikrouszkodzenia muskulatury. Przeciwzapalne właściwości kwasów tłuszczowych omega-3 mogą znacznie przyspieszyć regenerację tych ostrych stanów zapalnych.

Omega-3 dla stawów

Uważa się, że przeciwzapalne działanie EPA i DHA jest również odpowiedzialne za znaczne złagodzenie bólu i innych objawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, co może być udokumentowane w metaanalizach. Wysoki poziom EPA i DHA wydaje się również przyspieszać proces gojenia (np. po operacji kolana). Jednakże nie zostało to jeszcze systematycznie zbadane.

Omega-3 dla serca

W porównaniu do przeciętnej populacji, sportowcy wyczynowi mają zwiększone ryzyko nagłej śmierci sercowej. Niskie poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia morskiego EPA i DHA są 10 razy bardziej prawdopodobne, że spowodują nagłą śmierć sercową niż wysokie poziomy omega-3.

Więcej na temat omega-3 dla sportowców przeczytasz w naszym Magazynie Omega-3.

Pozytywne efekty działania kwasów omega-3

Omega-3 ist gut für die Gesundheit des Herzens

Wpływ omega-3 na pracę serca

Czynniki wpływające na zdrowie serca to właściwości przepływu krwi i procesów przemiany materii komórkowej. Wystarczająca podaż kwasów tłuszczowych omega-3 wskazuje, że czynniki te mogą pod ich wpływem ulec poprawie.

EPA i DHA przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca.

Omega-3 ist gut für die Augen und das Sehen

Wpływ omega-3 na wzrok

Komórki w oku ludzkim zawierają szczególnie wysoki udział kwasów tłuszczowych omega-3. Wiele badań wykazało, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 ma pozytywny wpływ na wzrok.

DHA pomaga utrzymać naturalne zdolności widzenia.

Omega-3 ist gut für das Gehirn, Denkleistung und das Gedächtnis

Wpływ omega-3 na mózg

Mózg składa się z dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ostatnie badania wykazują wyraźną korelację pomiędzy spożyciem kwasów tłuszczowych omega-3 a poprawą funkcji mózgu.

DHA przyczynia się do utrzymania normalnej funkcji mózgu.

Kwasy omega-3: co warto wiedzieć?

Jak pomagają kwasy omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza morskie EPA i DHA jak również zrównoważony stosunek omega-6/3 są bardzo ważne dla naszego zdrowia,  zwłaszcza dlatego, że regulują między innymi ciche stany zapalne w organizmie

Ile kwasów omega-3 potrzebuję dziennie?

2.000 mg kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie, reguluje niedobór omega-3 w Twoim organizmie. Zalecenie opiera się na wynikach analizy kwasów tłuszczowych i badaniach naukowych.

Dlaczego potrzebuję tak dużo kwasów omega-3?

Ze względu na obecną sytuację żywieniową wiemy, że u większości ludzi występuje deficyt kwasów omega-3. Rezultatem jest niezrównoważony stosunek omega-6/3.

* Kod rabatowy dla nowych Klientów sklepu NORSAN do jednorazowego wykorzystania, kod należy podać na końcu zakupów w polu kod kuponu. Kod jest ważny do 28.02.2022

Menu