Jakość i świeżość Olei i kapsułek marki NORSAN

… dbaj o siebie i swoich bliskich

Indeks omega-3 w naszym organizmie jest kluczowy dla skuteczności działania kwasów tłuszczowych omega-3. Aby to osiągnąć, jakość i świeżość produktu omega-3 są szczególnie ważne. W końcu olej z ryb lub alg jest ostatecznie niczym więcej niż środkiem spożywczym, a ten jest tylko tak dobry, jak jego surowce i ich obróbka. Informacje techniczne na tej stronie dotyczą zatem specjalnego, potrójnego oczyszczania olejów NORSAN, wartości TOTOX, jak również znaczących i przejrzystych analiz laboratoryjnych oraz certyfikatów.

 

Surowce marki NORSAN

Dobry produkt wymaga dobrych surowców. Jeśli porównasz preparaty omega-3, zobaczysz, że różne surowce mogą być używane do produkcji olejów rybnych lub kapsułek z olejem rybnym. Na przykład termin “olej z ryb morskich” odnosi się zwykle do mieszaniny różnych, nieokreślonych ryb morskich i produktów rybnych. W tym procesie wykorzystywane są również odmiany lub szczątki ryb, które naturalnie mają tylko stosunkowo niską zawartość omega-3. Nierzadko w trakcie procesu produkcyjnego dochodzi do zmiany struktury chemicznej. Efektem końcowym jest koncentrat (ester etylowy) o wysokiej zawartości omega-3.
Jest to uzasadniona opcja, ale nie odpowiada ona filozofii NORSAN, polegającej na wysokiej jakości surowca. Z drugiej strony, przy wyborze surowców kierujemy się następującymi kryteriami:

– Naturalnie wysoka zawartość omega-3
– Najwyższa czystość
– Świeża oliwa o przyjemnym smaku (= niska wartość TOTOX)
– Zrównoważone źródła

W oparciu o te kryteria, oleje i kapsułki NORSAN Omega-3 bazują na następujących surowcach:

– Małe tłuste ryby, takie jak makrela, sardynka i sardela, mają z natury szczególnie wysoką zawartość kwasów omega-3, a zatem pozyskiwany z nich olej rybny również charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów omega-3 bez konieczności zagęszczania. Olej rybi jest oczyszczony, ale pozostaje naturalny w swoim składzie i chemicznej strukturze trójglicerydów. Stanowi on podstawę naszego “klasyka” – NORSAN Omega-3 Total.

– Tradycyjnie, olej z wątroby dorsza został wybrany w celu dostarczenia omega-3. Nawet dziś wątroba ryb jest nadal używana do produkcji olejów omega-3, np. wątroba dorsza do NORSAN Omega-3 Arktis. Zaletą jest to, że wątroba jest bardzo bogata w omega-3, a jednocześnie stanowi stosunkowo tani surowiec.

– Coraz częściej w centrum uwagi znajdują się również źródła roślinne, takie jak olej z mikroalg Schizochytrium sp. Mają one bardzo wysoką zawartość omega-3 i są uprawiane tak, że nie musimy ich pobierać z morza. Od samego początku dbamy o to, aby algi rosły w środowisku wolnym od zanieczyszczeń. Dlatego też algi nie są zanieczyszczone zanieczyszczeniami znajdującymi się w morzu. Używamy oleju z alg do produktów czysto roślinnych, takich jak NORSAN Omega-3 Vegan.

Zrównoważone wykorzystanie surowców jest dla nas szczególnie ważne. Z tego powodu stawiamy na zrównoważone połowy zgodnie ze standardem certyfikacji uznanej na całym świecie organizacji Friend of the Sea oraz przyjazną dla środowiska uprawę alg. Przeczytaj więcej o naszej filozofii produktu i filozofii zdrowia na naszej stronie internetowej. Więcej o surowcach marki NORSAN dowiesz się tutaj.

Wyjątkowe, 3 etapowe oczyszczenie olei NORSAN

Podczas przetwarzania surowców na olej dwa czynniki mają szczególne znaczenie: należy zachować świeżość, a jednocześnie w niezawodny sposób usunąć zanieczyszczenia, takiego jak metale ciężkie i PCB. Dlatego kładziemy szczególny nacisk na szybkie przetwarzanie ryb.

Podczas oczyszczania nowoczesne procesy zapewniają zachowanie świeżości, na przykład poprzez pracę w środowisku beztlenowym. Olej rybny NORSAN jest oczyszczany przez nas w specjalnym procesie destylacji molekularnej, który jest traktowany w dodatkowym, trzecim etapie w porównaniu z konwencjonalnymi dwoma etapami. 

Czy oczyszczanie i zachowanie świeżości zakończyło się sukcesem, można ustalić na podstawie niezależnych analiz laboratoryjnych. Laboratoria mierzą m.in. wartość świeżości (całkowita wartość utleniania, wartość TOTOX) i ładunek zanieczyszczeń. Dla wszystkich wartości ustalone są oficjalne limity – jeśli zostaną przekroczone, produkt nie może być nawet wprowadzony na rynek.

Twierdzimy jednak, że zmierzone parametry są znacznie niższe lub poniżej granicy wykrywalności. Ty i Twoi pacjenci możecie w każdej chwili zapoznać się z aktualnymi wynikami analizy olejów NORSAN za pośrednictwem linku zamieszczonego na naszej stronie internetowej.

WYJĄTKOWA ŚWIEŻOŚĆ: WARTOŚĆ TOTOX

Jeśli olej jest wystawiony na działanie tlenu, dochodzi do utleniania lipidów – olej jełczeje, ma nieprzyjemny smak i zapach. W ten sposób stopniowo powstają różne produkty utleniania, takie jak nadtlenek i cząsteczki aldehydu. Nasz nos jest już dobrym “instrumentem pomiarowym” do oceny świeżości oliwy. Niemniej jednak chciałoby się również oceniać produkty pod względem ich świeżości w sposób znormalizowany.

W tym celu wartość TOTOX jest często podawana jako miara świeżości. Daje on szacunkową ocenę całkowitego utlenienia oleju. Ściśle rzecz biorąc, nie jest ona jednak mierzona bezpośrednio w laboratorium, lecz obliczana na podstawie wartości liczby nadtlenkowej i liczby anizidynowej. Wskazują one ilość powstałych produktów utleniania. Oprócz nadtlenków, na pierwszym etapie utleniania powstają również wolne kwasy tłuszczowe i dieny.

Pewna, choć niewielka, ilość takich produktów, jak wolne kwasy tłuszczowe, jest naturalnie obecna we wszystkich olejach. Dlatego wartość TOTOX dla oleju naturalnego nigdy nie może wynosić zero. W zależności od surowca wartość ta waha się w naturalnym zakresie. Na przykład, olej z wątroby dorsza ma naturalnie nieco niższą wartość TOTOX niż olej rybny z małych tłustych ryb. Nie oznacza to jednak, że olej rybi jest “gorszy” lub zjełczały. Tylko wartości TOTOX wynoszące 26 i więcej są uznawane w UE za krytyczne.

Wartości TOTOX dla surowców NORSAN:
– Olej rybi: 10-12
– Olej z dorsza: 2-3
– Olej z alg: 3-4

Przy okazji: Podczas produkcji koncentratów (estrów etylowych) składniki takie jak wolne kwasy tłuszczowe są całkowicie usuwane. W związku z tym mają one niższą wartość TOTOX. Nie oznacza to jednak, że są one świeższe od olejów naturalnych.

NIEZALEŻNA OCENA PRODUKTU

Dobry producent zazwyczaj podaje do wglądu analizy laboratoryjne surowców. Wyniki badań laboratoryjnych publikujemy również na naszej stronie internetowej. Analiza surowców jako takich jest przydatna, ponieważ np. obliczona wartość TOTOX może ulec zmianie w wyniku dodania kolejnych składników (patrz poniżej). Równie ważne jest jednak, aby oleje zachowały świeżość podczas całego procesu napełniania, przechowywania i transportu. Dlatego nie tylko surowce, ale również produkty końcowe powinny być regularnie badane.
IFOS (International Fish Oil Standards) jest niezależnym programem badawczym i certyfikacyjnym, który podejmuje się tego zadania. Testuje produkty z olejów rybnych gotowe do sprzedaży i wyznacza najwyższe standardy dla produktów omega-3 na całym świecie. Następujące kryteria są badane przez IFOS:
– Zawartość kwasów omega-3
– Parametry utleniania, takie jak liczba nadtlenkowa i liczba anizidynowa lub wartość TOTOX (< 19,5)
– Obecność zanieczyszczeń środowiskowych takich jak PCB, PCDD, …
– Obecność metali ciężkich
Oleje rybne NORSAN wielokrotnie otrzymywały najwyższe noty we wszystkich kategoriach.

ROZSĄDNE POŁĄCZENIE: Polifenole i Omega-3

Do niektórych olejów NORSAN dodajemy organicznie uprawianą, tłoczoną na zimno oliwę z oliwek. Polifenole zawarte w tej oliwie są ogólnie znane jako przeciwutleniacze. Oliwa z oliwek nie jest konieczna do utrzymania świeżości w butelce. Oleje są rozlewane do butelek bez dostępu tlenu, dzięki czemu nie zachodzi proces utleniania do momentu otwarcia, a naturalna witamina E, którą zawierają, wystarcza do zapewnienia stabilności olejów w butelce.
Jednakże, kwasy tłuszczowe są również narażone na działanie wolnych rodników i utleniaczy w naszym organizmie podczas ich drogi do komórek. W tym miejscu do gry wchodzą polifenole, które towarzyszą długołańcuchowym nienasyconym kwasom tłuszczowym niczym mała “policja ochronna” i mogą je chronić przed utlenianiem. Dlatego oliwa z oliwek nie jest absolutnie konieczna, ale jest bardzo cennym towarzyszem!
Ponieważ oliwa z oliwek ma działanie antyoksydacyjne, można zadać sobie pytanie, czy ma ona wpływ na poziom TOTOX. Zaskakująca rzecz: Oliwa z oliwek ma naturalnie nieco wyższą wartość TOTOX, ponieważ zawiera składniki, które są tak podobne do produktów utleniania, że nie można ich od nich odróżnić w analizie. Jeśli oliwa z oliwek jest teraz dodawana do oleju z ryb lub alg ze względu na prozdrowotne działanie polifenoli, wartość TOTOX całego produktu nieco wzrasta, ale olej omega-3 nie jest oceniany jako zjełczały. Przy okazji, składniki smakowe, takie jak naturalny, organiczny olejek cytrynowy i pomarańczowy, stosowane w produktach NORSAN, mają takie samo działanie.

Niska wartość TOTOX jest uważana za pozytywną, ale zawsze należy ją oceniać w kontekście całego produktu.

Najważniejsze rzeczy jeszcze raz w skrócie

Dobry producent powinien przeprowadzać niezależne analizy laboratoryjne swoich produktów i umożliwiać wgląd w ich wyniki.

Ocena wartości świeżości (TOTOX) musi być zawsze umieszczona w kontekście tego, jaki surowiec został użyty i jakie inne składniki zostały dodane do oliwy. Wartość TOTOX poniżej 26 można w każdym przypadku uznać za bezpieczną i nieszkodliwą.
W praktyce i w życiu codziennym nie potrzebujemy jednak kosztownych analiz! W rzeczywistości każdy z nas ma zawsze przy sobie bardzo precyzyjny i niezawodny przyrząd pomiarowy: nos! Dobry olej ma przyjemny zapach i smak. Lekko morski, ale nigdy nieprzyjemnie rybny. Jest to również zaleta produktów płynnych – świeżość można rozpoznać już po pierwszym “powąchaniu”. Jeśli jesteś fanem kapsułek, możesz je po prostu rozgryźć, aby poznać olej jaki spożywasz. W żadnym wypadku po spożyciu nie powinno wystąpić nieprzyjemne odbijanie.