Wpływ kwasów omega-3 na ryzyko alergii niemowlęcia - NORSAN Polska
MenuMenu

Wpływ kwasów omega-3 na ryzyko alergii niemowlęcia

W randomizowanym badaniu przeprowadzonym przez Linköping University w 2016 roku przez John Wiley & Sons Ltd. , które zostało opublikowane w Acta Paediatrica Journal, mówi się o wysokiej zawartości kwasów omega-3 w mleku matki i związanym z tym niższym rozwoju chorób w dzieciństwie wywoływanych przez immunoglobulinę E (np. alergia).

Podsumowanie badania

Mówi się, że niskie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 – zwłaszcza kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) z tłustych ryb morskich – wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób atopowych (np. Alergii). Ta hipoteza opiera się na założeniu, że długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą zmniejszać produkcję prozapalnych (prozapalnych) eikozanoidów, takich jak prostaglandyny i leukotrieny.

Badania obserwacyjne wykazały już ochronny wpływ wysokiego spożycia ryb przez matkę i wczesnego wprowadzenia ryb do diety dziecka na rozwój atopowych, alergicznych chorób. Na tej podstawie Uniwersytet w Linköping zbadał wpływ suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 na ryzyko alergii związanych z IgE i innych chorób związanych z IgE.

Cel badania

Niezależne, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie, bada efekt prewencyjny suplementacji omega-3 matki na temat ryzyka alergii u jej niemowlęcia. W tym celu zanotowano zawartość długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w mleku matki oraz rozwój chorób alergicznych u odpowiednich dzieci.

Metodologia

W badaniu 145 ciężarnych kobiet z istniejącym ryzykiem alergii rodzinnej u niemowlęcia zostało zrandomizowanych i otrzymało 2,7 g długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (1,6 g EPA i 1,1 g DHA) między 25. tygodniem ciąży a trzecim miesiącem po porodzie lub 2,7 g oleju sojowego jako placebo. Próbki mleka matki zostały pobrane z siary (pierwsze mleko) oraz po miesiącu i po trzech miesiącach i były całkowicie dostępne dla 75 kobiet. Wzorce kwasów tłuszczowych w mleku matki porównano z występowaniem atopowej choroby związanej z IgE u dzieci w ciągu pierwszych 24 miesięcy.

Wyniki

88% dzieci było karmionych wyłącznie mlekiem matki przez co najmniej 3 miesiące, a 35% przez co najmniej 6 miesięcy. Zawartość kwasów omega-3 w siarze i mleku matki po miesiącu i po trzech miesiącach była wyższa w grupie z suplementacją omega-3 niż w grupie placebo, a stosunek kwas arachidonowy (AA) / EPA był w każdym przypadku niższy.

Wyższy poziom EPA i DHA oraz niski stosunek AA / EPA były związane z jednym: mniejsze ryzyko chorób związanych z IgE u dzieci.

Ochronny efekt suplementacji omega-3 był szczególnie widoczny u matek z wysoką zawartością EPA w mleku matki: przy zawartości co najmniej 0,85% mol. Kwasu eikozapentaenowego w siarze u żadnego z dzieci nie wystąpiły choroby związane z IgE w pierwszych dwóch latach życia.