Suplementacja DHA i EPA, jako wspomaganie leczenia trądziku

Wiemy, że odpowiednio duże spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 stanowi podstawę promiennej i czystej skóry.

Skazy, zanieczyszczenia, łuszcząca się lub błyszcząca skóra poprawią się, jeśli regularnie spożywamy pokarmy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwzapalnie i zapewniają skórze dużo wilgoci. Poprawiają również elastyczność skóry, dzięki czemu przeciwdziałają drobnym zmarszczkom.

Kwasy omega-3 w leczeniu trądziku

Naukowcy zbadali, że trądzik jest rzadkim schorzeniem w społeczeństwach gdzie występuje wyższe spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 (n-3) w stosunku do kwasów tłuszczowych omega-6 (n-6), suplementacja omega-3 może hamować produkcję cytokin zapalnych, a tym samym zmniejszać nasilenie trądziku.

Badanie z użyciem oleju rybnego

13 osobom z trądzikiem zapalnym podawano trzy gramy oleju rybnego zawierającego 930 mg EPA do ich niezmienionej diety i istniejących środków na trądzik przez okres 12 tygodni. Trądzik oceniano za pomocą ogólnej skali ciężkości, całkowitej liczby zmian zapalnych i kolorymetrii.

Rezultat

Nie było znaczących zmian w klasyfikacji trądziku i zapalnych liczbach w tygodniu 12 w porównaniu do linii podstawowej. Jednakże, istniał szeroki zakres odpowiedzi na interwencję w indywidualnych przypadkach. Wyniki wykazały, że nasilenie trądziku poprawiło się u 8 osób, pogorszyło u 4, a u 1 pozostało bez zmian. Co ciekawe, wśród osób, u których nastąpiła poprawa, 7 zostało sklasyfikowanych jako osoby z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem na poziomie wyjściowym, podczas gdy 3 z 4 osób, u których trądzik uległ pogorszeniu, zostały sklasyfikowane jako osoby z łagodnym trądzikiem.

Wniosek

Istnieją pewne dowody na to, że suplementacja olejem rybim wiąże się z poprawą ogólnego nasilenia trądziku, zwłaszcza u osób z trądzikiem o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Rozbieżne odpowiedzi na olej rybny w tym badaniu pilotażowym wskazuje, że dieta i uzupełnianie lipidów są warte dalszych badań w trądziku.

Kolejne badanie

Inne badanie podjęto w celu oceny skuteczności klinicznej, bezpieczeństwa i zmian histologicznych wywołanych przez kwas tłuszczowy omega-3 i kwas γ-linolowy w trądziku pospolitym w diecie. Przeprowadzono 10-tygodniowe, randomizowane, kontrolowane równoległe badanie interwencyjne dietetyczne u 45 uczestników z łagodnym do umiarkowanego trądzikiem, którzy zostali przypisani do grupy kwasów tłuszczowych omega-3 (2000 mg kwasu eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego), grupa kwasowa (olej z ogórecznika lekarskiego zawierający 400 mg kwasu γ-linolowego) lub grupa kontrolna. Po 10 tygodniach suplementacji kwasami tłuszczowymi omega-3 lub γ-linolowym znacznie zmniejszyły się zapalne i niezapalne zmiany trądzikowe. Podobny wynik wykazała subiektywna ocena poprawy przez pacjenta. Barwienie zmian trądzikowych heamatoksyliną i eozyną wykazało zmniejszenie nasilenia zapalenia i immunohistochemicznego barwienia dla interleukiny-8. Nie zgłoszono żadnego poważnego niepożądanego skutku. To badanie po raz pierwszy pokazuje, że kwasy tłuszczowe omega-3 i kwas γ-linolowy mogą być stosowane jako terapie uzupełniające u pacjentów z trądzikiem.

Tekst powstał w Redakcji NORSAN Polska na podstawie badania: Effects of fish oil supplementation on inflammatory acne, autorstwa Golandam KhayefJulia YoungBonny Burns-WhitmoreThomas Spalding

oraz na podstawie badania:

Effect of dietary supplementation with omega-3 fatty acid and gamma-linolenic acid on acne vulgaris: a randomised, double-blind, controlled trial, autorstwa Jae Yoon JungHyuck Hoon KwonJong Soo HongJi Young YoonMi Sun ParkMi Young JangDae Hun Suh

Menu