Omega-3, czy to tylko placebo? Ważne jest dozowanie! - NORSAN Polska

Omega-3, czy to tylko placebo?
Ważne jest dozowanie!

Wiele się pisze o słynnych obecnie kwasach tłuszczowych omega-3. Zwolennicy przypisują im pozytywne skutki zdrowotne chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, astma, alergie, reumatyzm, choroby układu krążenia, choroby skóry i nowotwory.

Ponadto uważa się, że kwasy tłuszczowe omega-3 to ważny element budulcowy mózgu, mają wpływ na depresję, chorobę Alzheimera i zaburzenia snu.

Z drugiej strony sceptycy uważają, że kwasy tłuszczowe omega-3 mają co najwyżej efekt placebo.

Badanie Prof. Caldera pokazuje redukcję hormonu zapalnego prostaglandyny typu 2 przy wysokich dawkach omega-3. Podczas gdy niskie dawki omega-3, właściwie niczym nie różniły się od placebo. 

Obie strony polegają na badaniach i dowodach naukowych. Czy można być bardziej zdezorientowanym? A może obie strony mają rację?

Badania opublikowane przez znanego profesora Philipa Caldera z Uniwersytetu w Southampton, rozwiewają dotychczasowe wątpliwości: wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na zdrowie zależy od zastosowanej dawki! Dawka 1,35 grama kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA) nie była lepsza niż efekt placebo. Natomiast dawki 2,7 grama kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA) i wyższych wykazały znaczną i istotną poprawę.

Co zmierzył profesor Calder? – badanie w skrócie:

Za stan zapalny w organizmie odpowiada hormon zapalny – tzw. Prostaglandyna typu 2 (PGE2). Ponieważ kwasom omega-3 przypisuje się działanie przeciwzapalne, produkcja PGE2 musiałaby być odpowiednio zmniejszona przy zwiększonym spożyciu kwasów omega-3.

Wyniki badania

Efekt placebo wynosi 10%: U badanych osób, które otrzymały placebo, zmierzono 10% zmniejszenie produkcji PGE2. Przy dawce 1,35 grama EPA omega-3 nie było poprawy, a nawet niewielkie pogorszenie w porównaniu mierzonym względem placebo.

Natomiast dawka ponad 2 gramów kwasów omega-3 EPA powoduje znaczną poprawę.

Która dawka ma sens?

Profesor Calder wnioskuje na podstawie wyników, że przeciwzapalne działanie kwasów tłuszczowych omega-3 może rozpocząć się przy dziennym spożyciu od 1,35 do 2,7 grama omega-3 (EPA). Zwykłe kapsułki z olejem rybim zwykle zawierają tylko 0,1 do 0,2 grama kwasu omega-3 FA. Zatem podczas spożywania tych kapsułek efekt placebo jest prawdopodobnie najlepszym wynikiem, na jaki można liczyć.

Odkrycia profesora Caldera są zgodne z wynikami analitycznej metody kwasów tłuszczowych, w której kwasy tłuszczowe są mierzone we krwi, co stanowi podstawę do indywidualnej analizy i propozycji regulacji. Ponad 2000 pojedynczych analiz i powtórnych analiz potwierdza, że ​​dziennie wymagana jest dawka ponad 2 gramów kwasów tłuszczowych omega-3.