Mniejsze ryzyko choroby wieńcowej serca dzięki omega-3

Internetowy artykuł „Kwasy Omega-3 a choroby wieńcowe serca: wiedza ratująca życie!” autorstwa Anno Jordan, opublikowany 24 stycznia 2017 r. na stronie https://spitzen-praevention.com, opisuje ocenę dużej metaanalizy dotyczącej dodatkowego spożycia omega-3 i jego wpływ na ryzyko choroby wieńcowej.

Metaanaliza opublikowana w Mayo Clinic Proceedings w styczniu 2017 roku potwierdza istniejące dowody na związek między zwiększonym spożyciem kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA, a zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej serca.

Autorzy Dr. Dominik D. Alexander i sami współpracownicy twierdzą, że ta analiza jest jak dotąd najbardziej kompleksową oceną ilościową tego tematu.

Wyniki metaanalizy

W sumie do metaanalizy wybrano 18 badań z randomizacją i 16 prospektywnych badań kohortowych z udziałem 93 633 i 732 061 osób.

Randomizowane badania wykazały, że uczestnicy, którzy spożywali więcej kwasów tłuszczowych omega-3, byli w stanie zmniejszyć ryzyko zawału serca, nagłej śmierci sercowej lub dusznicy bolesnej o 6% w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały suplementów omega-3 a jedynie niewielkie ilości poprzez jedzenie. Wynik był szczególnie istotny dla osób zagrożonych.

Osoby, które przyjmowały kwasy omega-3 i miały wysoki poziom trójglicerydów, zmniejszyły ryzyko choroby wieńcowej o 16%. U pacjentów, którym podawano również kwasy omega-3 i mieli podwyższony poziom LDL (cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości), ryzyko było mniejsze o 14% w porównaniu z tymi, którzy nie spożywali więcej kwasów omega-3.

Podobne wyniki przyniosły analizowane prospektywne badania kohortowe. Spożycie EPA i DHA spowodowało zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej o 18%.

Zwiększone spożycie omega-3 było szczególnie widoczne w zmniejszonym ryzyku nagłej śmierci sercowej. Ryzyko śmierci zostało zmniejszone o 47%.