Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą utrzymać zróżnicowaną i zdrową florę jelitową.

Niedawne badanie przeprowadzone przez King’s College London w Wielkiej Brytanii i University of Nottingham w sprawozdaniach naukowych w dniu 11 września 2017 r. stwierdziły, że osoby, które mają wysokie spożycie omega-3, mają też większe zróżnicowanie bakteryjne jelit.

Podsumowanie badania

Podstawy badań nad związkiem między spożyciem omega-3 a florą jelitową

Duża liczba badań wykazała już, że suplementacja omega-3 czyli kwasy tłuszczowe DHA i EPA mogą poprawić stan zdrowia ludzkiego organizmu. Badania te pokazują na przykład, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą, między innymi, obniżać ciśnienie krwi jak również zły poziom cholesterolu i wspierać ogólne funkcje serca. Dalsze badania wykazują również, że objawy reumatyczne ulegają złagodzeniu, kości są wzmocnione i zapobiega się demencji.

Celem badań, prowadzonych przez dr Annę Valdes, profesorkę na Uniwersytecie w Nottingham, był także związek pomiędzy omega-3, a odmianą i składem flory jelitowej i produktami przemiany materii w stolcu.

„Jelito ludzkie otrzymuje wiele uwagi w badaniach medycznych, ponieważ jest ono związane z różnymi problemami zdrowotnymi. Nasz układ trawienny jest domem bilionów mikrobów. Wiele z nich jest użytecznych i odgrywa rolę w naszym trawieniu, wpływają na nasz układ odpornościowy, a nawet mogą regulować naszą wagę”, wyjaśnia dr Valdes.

W związku z tym różnorodność i skład flory jelitowej ma ogromne znaczenie, ponieważ ma wpływ na całe ludzkie ciało.

Procedura badania i jego wyniki

W badaniu przebadano 876 bliźniaczek w średnim wieku dojrzałym. Analizie były poddane zarówno poziomy DHA i Omega-3 ogółem, a także dane dotyczące mikrobiomu i spożycia kwasów tłuszczowych na podstawie kwestionariusza żywieniowego.

Analizy wykazały, że spożycie omega-3 i wysokie poziomy omega-3 były istotnie związane z różnorodnością i liczbą dobrych bakterii jelitowych. Oznacza to, że uczestnicy testu z wysokim poziomem omega-3, mieli również zróżnicowaną i zdrową florę jelitową. Ponadto zwiększyła się liczba bakterii które mają działanie przeciwzapalne, ryzyko otyłości zmniejszyła się, tam gdzie było duże spożycie omega-3.

Dalsze badania wykazały, że wysoki poziom omega-3 we krwi był skorelowany z wysokim poziomem glutaminianu N-karbamylu (NCG). „U zwierząt wykazano, że [NCG] zmniejsza stres oksydacyjny w jelitach. Uważamy, że niektóre z dobroczynnych skutków omega-3 w jelitach wynikają z faktu, że kwasy tłuszczowe omega-3 stymulują bakterie do produkcji tej substancji”, mówi Dr Christina Menni z King’s College London, Wielka Brytania.

Zgodnie z wynikami badań, kwasy tłuszczowe omega-3 mają pozytywny wpływ na florę jelitową i mogą tym samym wspierać ogólny stan zdrowia.

Menu