Jak kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na ciśnienie krwi

Nowe odkrycia dostarczają praktycznych informacji dotyczących prawidłowej terapii ciśnieniowej.

W artykule „Omega-3 i ciśnienie krwi: nowe wyniki stanowią praktyczne porady dotyczące prawidłowej terapii”, który ukazał się w magazynie „Der Heilpraktiker 5/2016”, dr. med. Dirk Wiechert ukazuje pozytywny wpływ, w szczególności kwasu tłuszczowego omega-3 DHA, na ciśnienie krwi.

Podsumowanie artykułu

W celu utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi zaleca się spożywanie kwasów omega-3. Jak dotąd badania kliniczne nie były jednak w stanie nakreślić jasnego obrazu spożycia omega-3 w suplementach diety.

W ramach nowego projektu badawczego, z udziałem Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie, udało się wyjaśnić niektóre niejasności spowodowane molekularnym mechanizmem działania kwasów tłuszczowych omega-3. Cząsteczki, które wiążą się bezpośrednio z kanałem jonowym, prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym do spadku ciśnienia krwi. Takie cząsteczki występują głównie w rybach. Te właściwości receptora mechanizmu działania mogą być głównie związane z kwasem tłuszczowym omega-3 DHA. Znacznie słabsze działanie mają kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i ALA. To pośrednio wyjaśnia, dlaczego kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia roślinnego bez DHA nie wpływają na ciśnienie krwi w taki sam sposób, jak kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące ze spożycia ryb.

Najważniejszym odkryciem Wiecherta jest to, że tylko DHA ze stężonego estru etylowego nie może obniżyć ciśnienia krwi, a wręcz przeciwnie, może nawet podnieść ciśnienie krwi. Dopiero gdy DHA występuje w naturalnej postaci trójglicerydów, obniża ciśnienie krwi.

Te wyniki powinny mieć wpływ, zwłaszcza przy wyborze suplementów diety z kwasami omega-3. Zdobyta wiedza wzmacnia również podejście do nauczania Kollatha: „Niech nasze jedzenie będzie tak naturalne, jak to tylko możliwe”.

Różnica między naturalnym olejem rybim, a koncentratem omega-3

Zwykle zawartość kwasów omega-3 w rybach nie przekracza 35%. Stosując procesy chemiczne można jednak otrzymać preparat skoncentrowany, który jednak obarczony jest większym ryzykiem utlenienia. Dlatego należy zachować ostrożność podczas jej przyjmowania. Naukowcy z czasopisma „Proceedings of the National Academy of Science” donoszą, że koncentrat oleju rybnego omega-3 może nie tylko nie wpływać na ciśnienie krwi, ale może również przynosić skutki odwrotne do zamierzonych.

Oprócz jakości istotną rolę w osiąganiu pożądanych efektów zdrowotnych odgrywa również dawkowanie kwasów omega-3. Indeks omega-3 (stosunek EPA i DHA do sumy kwasów tłuszczowych) powinien wynosić co najmniej 8% w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.

Wyniki badań

Długoterminowe badanie z udziałem 15 000 uczestników, przeprowadzone w ciągu 17 lat, wykazało 90% zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci sercowej (uczestnicy mieli wskaźnik omega-3 powyżej 8% w porównaniu z uczestnikami z indeksem omega-3 poniżej 4%) . Wiele innych badań dostarcza podobnych wyników.

Prof. Clemens von Schacky, jeden z czołowych kardiologów w Niemczech, jest zdania, że ​​z tego powodu indeks omega-3 należy uznać za formalny czynnik ryzyka nagłej śmierci sercowej.

Rekomendacja Dr. med. Cuddles

Lekarz zaleca swoim pacjentom, aby zmierzyli swój osobisty indeks omega-3 w celu optymalizacji wartości. Indywidualna dawka dla pacjenta waha się między 2-4 g kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie. Po ustabilizowaniu się wartości po około 3-4 miesiącach, zwykle wystarczająca jest dzienna dawka podtrzymująca 2 g kwasów omega-3.

Do spożycia takiej dawki potrzeba około 1 łyżki naturalnego oleju rybnego, 1 łyżeczki oleju roślinnego z alg lub około 15 kapsułek oleju rybnego (przyp. Red .: 6 kapsułek San Omega-3).

Dr. med. Dirk Wiechert jest specjalistą medycyny ogólnej w swojej praktyce w Ritterhude.