Choroba Azheimera, a morskie kwasy tłuszczowe omega-3 - NORSAN Polska
MenuMenu

Choroba Azheimera, a morskie kwasy tłuszczowe omega-3

Podsumowanie rozdziału z książki „Olej z alg – rewolucja żywnościowa z morza” autorstwa prywatnego wykładowcy dr. med. Michael Nehls ─  oraz kilka dodatkowych wskazówek.

Jak leczyć i zapobiegać chorobie Alzheimera dzięki morskim kwasom omega-3

W swojej książce „Algae Oil – The Nutritional Revolution from the Sea” lekarz i genetyk molekularny Dr. med. Michael Nehls, pisze że można skutecznie zapobiegać chorobie Alzheimera, która jest uważana za nieuleczalną. Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia morskiego, zawarte w oleju z alg, odgrywają kluczową rolę w profilaktyce i terapii. Poniżej znajduje się podsumowanie rozdziału „Alzheimer” z jego książki i kilka dodatkowych informacji.

Definicja: Co to jest choroba Alzheimera?

Termin „demencja” obejmuje łącznie 50 różnych chorób, w których wydajność mózgu stale spada wraz z postępem choroby. Alzheimer jest najpowszechniejszą formą demencji i stanowi około dwóch trzecich wszystkich przypadków demencji.

Choroba Alzheimera charakteryzuje się wczesnym rozpadem komórek nerwowych w tak zwanym hipokampie. Jest to sparowana, wielkości kciuka struktura mózgu w części skroniowej mózgu, która zawiera pamięć długotrwałą dla wszystkich naszych osobistych doświadczeń i myśli. Hipokamp pamięta, czego doświadczyliśmy lub myśleliśmy, kiedy, gdzie i jak to było. Jednocześnie reguluje również nasze postrzeganie stresu.

Dlatego w przebiegu choroby pojawiają się następujące objawy:

  • narastające problemy z pamięcią i utrata pamięci
  • dezorientacja przestrzenna i czasowa
  • trudności w planowaniu i realizacji celów
  • zwiększony poziom stresu i lęk przed nowymi doświadczeniami

W miarę postępu choroby atakowane są również inne obszary mózgu. Następująco:

  • upośledzenie osądu i myślenia
  • zmniejszenie zdolności językowych

Osobowość i zachowanie osób dotkniętych chorobą również zmieniają się w przebiegu choroby Alzheimera. Ponieważ zakres różnych zaburzeń rośnie z biegiem czasu, osobom dotkniętym chorobą coraz trudniej jest radzić sobie w codziennym życiu.

Funkcja zdrowego mózgu

Mózg podlega nie tylko ciągłym zmianom w dzieciństwie. Nawet w wieku dorosłym struktura mózgu i ponad 100 miliardów komórek nerwowych w naszym układzie nerwowym jest nieustannie przebudowywana. Aby przekazywać sygnały z jednej komórki nerwowej do drugiej, potrzebujemy dużej liczby synaps. Każda z nich jest regularnie sprawdzana, czy jest jeszcze potrzebna naszemu organizmowi. Jeśli tak nie jest, synapsa ulega rozpadowi.

Jednak stale pojawiają się nowe synapsy, które są w stanie przechowywać wrażenia zmysłowe i doświadczenia oraz łączyć je z doświadczeniami z przeszłości. Same komórki nerwowe są również stale odnawiane, tak że nawet komórki nerwowe, które powstały już w macicy, nadal działają nawet w starszym wieku.

Jest to nie tylko korzystne dla jakości życia, ale jest także warunkiem przekazania doświadczenia następnemu pokoleniu. Tę istotną dla ludzi zdolność zawdzięczamy w szczególności ośrodkowi pamięci w naszym mózgu, hipokampowi, który w wyjątkowy sposób jest zdolny do tworzenia nowych komórek mózgowych przez całe życie.

Znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 dla funkcji mózgu

Mózg składa się w około 60% z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przede wszystkim morski kwas tłuszczowy omega-3 DHA jest ważnym składnikiem błon komórkowych mózgu, jednak ponieważ organizm ludzki nie może sam wytwarzać morskich kwasów tłuszczowych omega-3, muszą one być regularnie dostarczane z pożywieniem. Jeśli mózg nie ma DHA, inne kwasy tłuszczowe są wbudowywane w błony. W takim przypadku synapsy i komórki mózgowe nie mogą zostać w wystarczającym stopniu odnowione i zrestrukturyzowane. W rezultacie w szczególności hipokamp zaczyna się kurczyć, zamiast rosnąć przez całe życie, co byłoby naturalne. Rezultatem jest upośledzenie funkcji mózgu, a tym samym zmniejszenie sprawności umysłowej.

Wpływ choroby Alzheimera na mózg

Początkowa faza choroby Alzheimera charakteryzuje się uszkodzeniem hipokampu. Zniszczenie hipokampu jest wynikiem chronicznego zakłócenia tworzenia się nowych hipokampowych komórek mózgowych, ciągłego rozpadu istniejących komórek nerwowych oraz zniszczenia i utraty funkcji wszystkich synaps, które przechowują nasze osobiste wspomnienia. Hipokamp jest stopniowo rozkładany i ostatecznie niszczony. Ponieważ przechowywane są w nim wszystkie nasze znaczące emocjonalnie wspomnienia, są one coraz bardziej zapominane w miarę postępu choroby.

Tak zwany beta-amyloid odgrywa decydującą rolę w chorobie Alzheimera. Jest to ważny składnik funkcji mózgu, który jest potrzebny do przechowywania nowych wspomnień. Beta-amyloid tworzy się w hipokampie, gdy nie śpimy i ponownie się rozkłada podczas snu, dzięki czemu następnego dnia jesteśmy w stanie zapewnić sobie nowe wrażenia.

Jeśli równowaga między nagromadzeniem a rozpadem jest zachwiana przez niezdrowy, obcy styl życia, w hipokampie gromadzi się nadmiar beta-amyloidu. Prowadzi to do powstania tak zwanej toksyny Alzheimera. To toksyna neuronalna, która przyspiesza przebieg choroby Alzheimera.

Przyczyny choroby Alzheimera: tłuszcze trans i niedobór Omega-3

Na przykład żywność o dużej zawartości kwasów tłuszczowych trans jest niepożądana. Tłuszcze trans powstają, gdy pierwotnie zdrowe oleje roślinne są utwardzane przemysłowo, dzięki czemu powstają tłuszcze do smarowania. Szczególnie dużo tłuszczów trans znajduje się w fast foodach i daniach gotowych, ale także w wypiekach, takich jak rogaliki, pączki i ciastka. Jednak tłuszcze trans mogą również powstać w domu podczas smażenia na patelni. Dzieje się tak, gdy oleje o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych są podgrzewane przez długi czas.

Negatywny wpływ ma także dieta uboga w morskie kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA. Oba kwasy tłuszczowe występują prawie wyłącznie w wodorostach i rybach. Badania kliniczne wykazały, że prawie każdy pacjent z chorobą Alzheimera ma niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. I to już w początkowej fazie choroby, kiedy choroba jest nadal prawie wyłącznie ograniczona do hipokampu.

Zapobiegaj chorobie Alzheimera i lecz ją za pomocą kwasów tłuszczowych omega-3

Dr. Nehls zauważa w swojej książce, że w dzisiejszej zachodniej diecie często brakuje kilku składników odżywczych jednocześnie. Brak morskich kwasów tłuszczowych omega-3 jest poważny i powszechny. Ze względu na znaczenie morskich kwasów tłuszczowych omega-3 jako niezbędnych materiałów budulcowych mózgu oraz ich działanie jako hormonalnych substancji przekaźnikowych stymulujących wzrost mózgu i przeciwdziałających przewlekłym procesom zapalnym, nie ma alternatywy dla ich stosowania w profilaktyce i terapii choroby Alzheimera.

Wpływ morskich kwasów tłuszczowych omega-3 na chorobę Alzheimera

Istnieje kilka powodów, dla których sam morski kwas tłuszczowy omega-3 DHA może mieć znaczący wpływ na zapobieganie i leczenie choroby Alzheimera. Z jednej strony, wystarczająca podaż DHA zapewnia wyrównanie istniejącego wcześniej niedoboru niezbędnego budulca w naszym mózgu. Z drugiej strony organizm wytwarza różne hormony tkankowe z kwasu tłuszczowego omega-3 DHA. Pomagają one zmniejszyć nadmierną produkcję toksyny Alzheimera i osłabić mechanizmy choroby Alzheimera, która w przeciwnym razie zniszczyłaby cały mózg zaczynając od hipokampu. Ponadto składniki aktywne pochodzące z kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA łagodzą przewlekłe zapalenie mózgu, które jest nie tylko przyczyną, ale i skutkiem postępującego procesu choroby Alzheimera. Kolejnym pozytywnym efektem kwasów tłuszczowych omega-3 jest to, że nie tylko zwiększają one szanse przeżycia nowo powstałych, ale także starszych komórek mózgowych.

Im wyższy udział wodnych kwasów tłuszczowych omega-3 DHA i EPA w organizmie (indeks omega-3), tym większa objętość hipokampu, który jest decydującym czynnikiem chroniącym przed chorobą Alzheimera.

Wniosek

Aby zapobiec potencjalnej chorobie Alzheimera, należy przez całe życie zapewnić dostatecznie wysokie spożycie wodnych kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli choroba Alzheimera jest już obecna, te kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zatrzymać przebieg choroby we wczesnych stadiach i przywrócić zdolność radzenia sobie w życiu codziennym.

Jednak do całkowitego wyzdrowienia konieczne jest leczenie wszystkich istniejących niedoborów we wszystkich dziedzinach życia, które sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera. Opierając się na tej zasadzie, Dr. med. Michael Nehls opracował skuteczną koncepcję terapii, która jest stosowana przez wielu lekarzy i terapeutów w codziennej praktyce.

Dr. med. Michael Nehls jest teoretykiem medycyny i genetykiem molekularnym. Był starszym badaczem genomu na uniwersytetach oraz w firmach biotechnologicznych w Niemczech i USA, gdzie rozszyfrowywał przyczyny różnych chorób dziedzicznych. Od 2007 roku pracuje jako niezależny autor nauk medycznych, aby w zrozumiały sposób wyjaśniać przyczyny chorób cywilizacyjnych.

W swojej książce „Algae Oil – The Food Revolution from the Sea” Dr. Nehls zebrał swoją wiedzę na temat morskich kwasów tłuszczowych omega-3 z oleju roślinnego z alg. Tutaj dowiesz się między innymi, dlaczego brak kwasów omega-3 jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak udar, zawał serca, cukrzyca, choroba Alzheimera, depresja czy nowotwory. Jego książka jest dostępna w naszym sklepie pod poniższym linkiem.