Hashimoto i dieta bogata w kwasy omega-3 i witaminę D - NORSAN Polska

Hashimoto i dieta bogatą w kwasy omega-3 i witaminę D

Artykuł “Czy znasz Hashimoto?” Dr. med. Volkera Schmiedela zajmuje się pozytywnymi skutkami diety przeciwzapalnej w Hashimoto.

Poniżej streściliśmy dla Państwa treść artykułu.

Hashimoto. Co to dokładnie jest?
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną tarczycy, która wytwarza zbyt mało hormonów tarczycy. W rezultacie tarczyca jest coraz bardziej uszkodzona i w dłuższej perspektywie może rozwinąć się tzw. niedoczynność tarczycy. Niedobór hormonów spowalnia procesy metaboliczne organizmu i zmniejsza jego wydajność. Jeśli choroba Hashimoto nie zostanie wykryta i leczona w odpowiednim czasie, tarczyca może zostać zniszczona.

Typowe objawy Hashimoto

  • Wyczerpanie i brak napędu
  • Zmęczenie
  • Osłabienie mięśni i ich twardnienie
  • Problemy związane z koncentracją
  • Częste zamrażanie
  • Kruche włosy i paznokcie
  • Silny wzrost wagi
  • Skóra sucha
  • Chudy głos
  • Obrzęk spowodowany zatrzymywaniem się wody na twarzy lub kończynach

Potraktuj Hashimoto omega-3

W medycynie ortodoksyjnej pacjenci z niedoczynnością tarczycy otrzymują zazwyczaj identyczne z naturalnymi hormony tarczycy w ilości niezbędnej do optymalnego funkcjonowania tarczycy. Nie wystarczy jednak po prostu wymienić brakujące hormony. Ponadto należy również zbadać przyczynę niedoczynności tarczycy. Kilka lat temu w Niemczech wynikało to głównie z niedostatecznej podaży jodu. Ponieważ jednak w Niemczech sól jest w przeważającej mierze jodowana, ta przyczyna znacznie spadła. Dzisiaj jednak Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Jeśli Hashimoto zostało zidentyfikowane ponad wszelką wątpliwość, można rozpocząć terapię odżywczą dostosowaną do tego celu. Kluczową rolę odgrywa regulacja procesów zapalnych w organizmie.
Wiadomo dziś między innymi, że wystarczająca podaż selenu do organizmu, nie normalizując całkowicie przeciwciał, może je zredukować w całości, tak aby procesy zapalne w organizmie zostały zahamowane. Z tego powodu poziom selenu we krwi powinien być określony i zoptymalizowany do górnej granicy normy. Z drugiej strony, pacjenci Hashimoto powinni raczej unikać jodu, ponieważ może on potencjalnie zwiększać stan zapalny.

Zapobieganie wtórnym chorobom Hashimoto

Pacjenci Hashimoto mają tendencję do podwyższonego ryzyka rozwoju innych chorób autoimmunologicznych, takich jak astma, stwardnienie rozsiane lub reumatyzm. Z tego powodu szczególnie ważne jest, aby zapobiegać rozwojowi innych chorób. W tym celu zaleca się, aby organizm był optymalnie zaopatrzony w składniki odżywcze istotne dla Hashimoto poprzez ukierunkowany suplement diety. W wieloletnim doświadczeniu praktycznym Dr. med. Volkera Schmiedela, wystarczająco wysoka podaż kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D okazała się najbardziej skuteczna, ponieważ chronią one organizm przed procesami autoimmunologicznymi.

Omega-3 z Hashimoto

Morskie kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA są nie tylko dobre dla zdrowia serca, wydajności mózgu i wzroku, ale także skutecznie osłabiają procesy zapalne w organizmie. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów z Hashimoto. Kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA znajdują się wyłącznie w organizmach morskich, takich jak ryby i algi. W przypadku istniejącej choroby Hashimoto nie zaleca się jednak nadmiernego spożycia świeżych ryb morskich ze względu na rosnące zanieczyszczenie mórz.
Bezpieczną alternatywą są płynne oleje omega-3 z ryb lub alg, które zostały starannie oczyszczone z zanieczyszczeń. W celu zapewnienia wystarczającej podaży omega-3 w Hashimoto, zwykle wymagane są co najmniej 2 g kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA) dziennie. Można to osiągnąć na przykład poprzez przyjmowanie 1 łyżki stołowej oleju rybnego lub 1 łyżeczki oleju z alg dziennie. Ze względu na ich płynną formę, oleje omega-3 mogą być również łatwo mieszane do żywności i napojów. Natomiast konwencjonalne kapsułki z olejem rybnym wymagają zazwyczaj do 15 kapsułek dziennie, aby osiągnąć zalecaną ilość 2 g omega-3.

Witamina D, a Hashimoto

Witamina słoneczna ma również działanie przeciwzapalne. Ponieważ w Niemczech nie jesteśmy w stanie przyjąć wystarczającej ilości witaminy D, zwłaszcza w chłodniejszej porze roku ze względu na niskie nasłonecznienie, wskazane jest również uzupełnienie diety w Hashimoto o witaminę D. Preparaty witaminy D powinny być pobierane w takiej ilości, aby można było zapewnić poziom krwi 40-60 ng/ml lub 100-150 mmol/l. Przeciętny dorosły potrzebuje około 2000-5000 IU witaminy D dziennie.

Podsumowanie

Aby skutecznie leczyć niedoczynność tarczycy, ważne jest nie tylko dostarczenie organizmowi brakujących hormonów tarczycy w wymaganej ilości z zewnątrz. Należy raczej zbadać przyczynę choroby. W przypadku Hashimoto, przede wszystkim procesy zapalne w organizmie powinny być regulowane poprzez odpowiednią podaż odpowiednich składników odżywczych. Podczas gdy jod, na przykład, może wspierać rozwój stanu zapalnego u pacjentów z Hashimoto i dlatego należy go unikać w miarę możliwości, selen może zmniejszyć procesy zapalne w organizmie. Ponieważ u pacjentów z Hashimoto często z czasem rozwijają się kolejne choroby autoimmunologiczne, należy również podjąć środki zapobiegawcze. Decydującą rolę odgrywają tu morskie kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA, jak również witamina słoneczna D. Oba składniki odżywcze powinny być dostarczane do organizmu codziennie w odpowiednio dużej ilości.

Dr med. Volker Schmiedel jest specjalistą w zakresie medycyny fizycznej i rehabilitacyjnej i pracuje w ambulatorium Paramed w Szwajcarii.