Chęć posiadania dzieci - co może pomóc? - NORSAN Polska
MenuMenu

Chęć posiadania dzieci – co może pomóc?

Dzięki omega-3 poprawisz swoją płodność i zwiększysz szanse na spełnienie pragnienia posiadania dzieci.

W artykule „Chęć posiadania dzieci – co może pomóc?”który jest częścią wydania Omega-3 Journal, Dr. med. Reinhard Hannen, opowiada o pozytywnym wpływie kwasów tłuszczowych omega-3 na płodność oraz o tym, jak regularne spożywanie omega-3 zwiększa szanse na urodzenie dzieci.

Wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na płodność

Większość par chce mieć własne dziecko w pewnym momencie, gdy są razem, ale niestety nie wszystkim się to udaje równie szybko. Około. 15% wszystkich par w Niemczech jest bezpłodne i potrzebuje pomocy, aby spełnić swoje pragnienie posiadania dzieci.

Obecnie wiadomo, że zdrowy organizm jest bardzo ważny: ćwiczenia fizyczne, powstrzymywanie się od spożywania alkoholu i papierosów, normalna waga ciała, zdrowe zęby i kompleksowe zaopatrzenie w mikroelementy. W szczególności mikroelementy są ważne dla płodności i przygotowania do ciąży. W ramach terapii mikroelementami w leczeniu niepłodności, w berlińskim centrum płodności (dr Hannen i dr Stoll) zaczęliśmy kilka lat temu przed rozpoczęciem terapii określać poziom omega-6 / omega-3 we krwi. Szokująco, zawsze znajdowano patologiczny stosunek omega-6 do omega-3 do 30: 1. Stosunek omega-6 do omega-3 wynoszący 3: 1 lub 1: 1 byłby normalny. W naszym wysoko uprzemysłowionym świecie odżywianie powoduje poważny brak równowagi, co również pokazują badania krwi naszych par pacjentów, a mianowicie, że nasza dieta jest zbyt wysoka w omega-6 i zawiera za mało omega-3.

Ale co ma wspólnego poziom omega-3 z płodnością, zadajesz sobie pytanie?

Zasadniczo można powiedzieć, że wystarczający i zbilansowany stosunek omega-6 / omega-3 jest niezwykle ważny dla zwiększenia płodności i maksymalizacji własnych szans na poczęcie. I to nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn.

Badania wykazały, że dożylne podanie kwasów omega-3 zwiększa wskaźnik zagnieżdżenia, a tym samym może przyczynić się do rozwoju i utrzymania ciąży. U części pacjentek zarodki dobrej jakości są wielokrotnie wprowadzane do macicy podczas transferu zarodków i niestety nie dochodzi do pożądanej ciąży. Jeśli układ odpornościowy ma zwiększony odsetek komórek NK w macicy i / lub we krwi, terapia z dożylnymi kwasami omega-3 może być obiecującą opcją terapeutyczną. Od 2014 roku stosujemy dożylnie kwasy omega-3 u naszych pacjentek przed i po transferze zarodków i od tego czasu obserwujemy pozytywny wzrost wskaźnika ciąż.

Zalecamy również doustne przyjmowanie omega-3 dla naszych pacjentów płci męskiej, ponieważ badania wykazały, że kwas tłuszczowy omega-3 DHA może poprawić niektóre funkcje, które są ważne dla zdrowego nasienia. Dodatkowo od 2017 roku stosujemy doustną suplementację omega-3 u pacjentów.

Zaleca się jednoczesne zmniejszenie spożycia omega-6

Nieustannie informujemy nasze pary pacjentów, że w tym samym czasie należy zmienić ich dietę, aby zmniejszyć ilość kwasów omega-6. Osiąga się to po prostu rezygnując z produkowanych przemysłowo, rafinowanych olejów roślinnych (słonecznikowy, szafranowy i kukurydziany), dodatkowo należy unikać mięsa z hodowli przemysłowej i jeżeli już to jest to konieczne, spożywać organiczne mięso i mleko i ser z ekologicznych hodowli. Zaleca się również spożywanie ryb zimnowodnych z dużą zawartością kwasów omega-3.  Niestety w tym punkcie na światło dzienne wychodzi problem zwiększonej zawartości rtęci u ryb, a tym samym u ludzi. Dlatego zalecamy doustne produkty omega-3, z których rtęć została usunięta w procesie produkcyjnym.

Pozytywne działanie kwasów omega-3 w czasie i po ciąży

Zależy nam na zachęcaniu naszych pacjentów do zwiększania spożycia kwasów omega-3. Omega-3 jest ważna dla życia, oczywiście zwłaszcza w okresie ciąży, ponieważ na przykład dzieci matek, które miały wystarczający poziom omega-3 w czasie ciąży, rzadziej cierpią na astmę. Dzieci matek karmiących piersią i przyjmujących omega-3, znacznie mniejszy był wskaźnik chorób związanych z immunoglobulinami E, takich jak alergie i wyprysk atopowy. Omega-3 sprzyja także rozwojowi umysłowemu noworodka i jego późniejszemu odczytywaniu słów. Podawanie kwasów omega-3 wpływa również pozytywnie na psychikę kobiet w ciąży, ponieważ wykazano, że substytucja omega-3 zmniejsza depresję w czasie ciąży i połogu. Nawet sama ciąża wykazuje niższy wskaźnik stanu przedrzucawkowego.

Mała anegdota o suplementacji omega-3 w sferze prywatnej

Na koniec chciałbym powiedzieć coś od siebie, ponieważ jestem przekonany o omega-3 nie tylko zawodowo, ale także osobiście. Czasami zajadam się berlińskim kebabem i podczas tych pobytów w kebabie (zawsze chodzę do tego samego baru z przekąskami) często jestem pytany o opinię na temat różnych problemów zdrowotnych. Jednym z moich rozmówców był 62-letni były policjant z wieloma chorobami, cierpiący na astmę, jaskrę, wysokie ciśnienie krwi, ból stawów i obniżony stan zdrowia. Widzieliśmy się regularnie w barze z przekąskami i po miesiącach udało mi się go przekonać, aby wzięł omega-3 i zmienił dietę (oprócz raz w tygodniu kebab) i oboje mogliśmy się przekonać, że z czasem wszystkie wcześniejsze choroby mężczyzny w większości zniknęły, a jego ogólny stan znacznie się poprawił. Teraz mam nowego fana, który też jest entuzjastą suplementacji omega-3.

Dr. med. Reinhard Hannen ukończył specjalistyczne szkolenie ginekologiczne po uzyskaniu dyplomu lekarza, a następnie uzyskał kwalifikacje do diagnostyki i terapii niechcianych par bezdzietnych. Dr. Hannen działa całościowo i integralnie, dzięki czemu oprócz klasycznej medycyny może również zaoferować specjalną opiekę w dziedzinie żywienia i medycyny mikroelementów.

Dr. Reinhard Hannen i Dr. Christian Friedrich Stoll kieruje Fertility Center Berlin w Berlinie z wielką pasją, z ponad 20-letnim doświadczeniem.