Charité Berlin: Omega-3 ma pozytywny wpływ na mózg

W artykule „Omega-3: wyraźnie pozytywny dla mózgu”, który ukazał się w pierwszym numerze Omega-3 Journal, dr. med. Jochen Henn, , opowiada o pozytywnym wpływie Omega-3 na mózg i możliwym zastosowaniu terapeutycznym w profilaktyce demencji i choroby Alzheimera.

Poniżej publikujemy treść artykułu:

Liczba chorób związanych z demencją i chorobą Alzheimera w zachodnim świecie stale rośnie. Obecnie w Niemczech mieszka 1,6 miliona osób z demencją, z których dwie trzecie cierpi na chorobę Alzheimera (stan na 2016 r.).

Choroba Alzheimera zachodzi w mózgu poprzez utratę zdrowych komórek nerwowych, co jest spowodowane brakiem równowagi w substancjach przekaźnikowych. Jeśli nie będzie przełomu w profilaktyce lub terapii, liczba chorych wzrośnie do 3 milionów do 2050 roku, biorąc pod uwagę wyliczony rozwój populacji. Są to niepokojące liczby, dlatego chciałbym przedstawić następujące wyniki nowych badań, które doprowadziły do ​​wniosku, że kwasy tłuszczowe omega-3 mają pozytywny wpływ na nasz mózg.

Kwasy tłuszczowe w mózgu

Aby lepiej zrozumieć nasz mózg, przyjrzyjmy się pokrótce najważniejszym związkom fizjologicznym: Ok. 60% suchej masy naszego mózgu składa się z kwasów tłuszczowych, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu i komórek nerwowych. Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszać stan zapalny. Uważa się, że choroba Alzheimera wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym mózgu, dlatego kwasy tłuszczowe omega-3 są idealnym składnikiem przeciwzapalnym w terapii.

Sytuacja studyjna w Charité Berlin

Uniwersyteckie Centrum Medyczne Charité w Berlinie opublikowało badania dotyczące wpływu kwasów tłuszczowych omega-3 na ludzki mózg w ostatnich latach (2013 i 2016).

Badanie, opublikowane w 2013 roku, wskazuje na pozytywny związek między funkcjonowaniem mózgu osób starszych, a indeksem omega-3 w organizmie. W badaniu wzięło udział 65 osób, które otrzymały suplement omega-3 (2,2 grama kwasów tłuszczowych omega-3) lub placebo. W grupie omega-3 zaobserwowano znaczny (o 26%) wzrost funkcji wykonawczych. Stanowi to ważną podstawę niezależności we własnym gospodarstwie domowym, a tym samym może opóźnić korzystanie z usług opiekuńczych. To samo można odnieść do osób młodszych, tutaj może mieć decydujący wpływ na rodzaj szkoły, a także sukces w pracy. Badanie wykazało również, że można założyć, iż korzystny jest wskaźnik omega-3 powyżej 9%. Jeśli weźmie się pod uwagę średnią indeksu omega-3 populacji niemieckiej, odnotowuje się tylko wartość mniejszą niż 6%.

Badanie opublikowane w 2016 roku było w stanie udowodnić, że „wydajność pamięci człowieka poprawia się podczas przyjmowania kwasów tłuszczowych omega-3” (www.charite.de). Uczestnicy, którzy otrzymywali kwasy tłuszczowe omega-3, byli w stanie znacznie zwiększyć swoje umiejętności pamięciowe podczas badania. Poprawili swoją zdolność radzenia sobie z zadaniami pamięciowymi bardziej niż grupa kontrolna. Badanie prowadzono przez sześć miesięcy na zdrowych, starszych osobach. Jedna grupa otrzymywała 2,2 grama kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie, a druga placebo. Charité szuka opcji profilaktyki, które można łatwo zintegrować z codziennym życiem. Jednym z nich może być przyjmowanie suplementów omega-3. Zwracają również uwagę, że wyniki badania sugerują najdłuższą możliwą strategię zapobiegania. Dalsze badania na ten temat mają ukazać holistyczny charakter profilaktyki.

Przykład

Pewnego dnia nauczyciel liceum (60 lat) otrzymał list od swoich uczniów, w którym uczniowie zapewniali go o swoim wsparciu, jednakże zwarcali uwagę, że ostatnia lekcja była identyczna trzy razy z rzędu. Nauczyciel był bardzo zszokowany i zapytał kolegów, którzy potwierdzili, że dzieje się z nim coś niedobrego. Lekarz postawił diagnozę i nauczyciel natychmiast rozpoczął przymusową emeryturę.

W jego krwi udało się wykryć przerażające niedobory witamin B12, D3 i kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki zamianie diety umysł nauczyciela powrócił do normy. On i jego otoczenie byli zdania, że ​​jego sprawność umysłowa została w pełni przywrócona. Następnie złożył podanie o powrót do szkoły. Jednakże, ponieważ ciężka demencja była nieuleczalna i bez wątpienia została zdiagnozowana, nie mógł wrócić do szkoły.

Nauczyciel otrzymał raport od neuropsychologa, który wyraźnie potwierdził, że ma dobre zdolności umysłowe, i nawet był w stanie wznowić pracę – jako zastępca dyrektora! Uwaga: zdecydowanie nie było „demencji strukturalnej” z nieodwracalnymi zmianami w neuronach. Można przypuszczać, że z powodu ogromnego niedoboru składników odżywczych pacjent miał „demencję funkcjonalną”. Ale ilu ludzi z „pseudo-demencją” zamieszkuje domy seniora, ludzie którym można by pomóc w normalnym życiu dzięki odpowiednim składnikom odżywczym?

Wniosek

Kwasy tłuszczowe omega-3 w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak witamina B12 i D3, mogą być dobrym sposobem zapobiegania demencji. Jeśli przyjrzeć się bliżej badaniom Charité Berlin, można zauważyć, że badane dawki wynosiły nie mniej niż 2 gramy kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie. Co sugeruje, że wystarczająca dawka co najmniej 2 gramów kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie (co najmniej 8 ml (1 łyżka) naturalnego oleju rybnego lub 5 ml (1 łyżeczka) wegańskiego oleju z alg dziennie) jest konieczna, aby osiągnąć pozytywne efekty.

Dr. med. Jochen Henn jest praktykującym specjalistą chorób wewnętrznych, lekarza pierwszego kontaktu i medycyny ratunkowej w praktyce grupowej w Tegernsee. http://www.praxis-tegernsee.de/