AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem)

Poniżej prezentujemy Państwu artykuł przetłumaczony przez redakcję NORSAN Polska, pt. „AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem)” autorstwa Dr. Volkera Schmiedel’a.

„Aby widzieć wyraźnie, często wystarczy zmienić kierunek swojego spojrzenia”.
Antoine de Saint-Exupéry, francuski. Pisarz i pilot, 1900-1944

Kiedy myślimy o cytacie z Antoine de Saint-Exupéry’ego na temat „widzenia”, nieuchronnie przychodzi nam na myśl piękny cytat z jego „Małego Księcia”, że dobrze widzi się tylko sercem. Jednak celowo sięgnąłem po powyższy cytat w dzisiejszym temacie „oczu”. I znowu, przez widzenie rozumiem nie tylko widzenie zmysłowe, ale także widzenie w wyższym sensie.

W medycynie widzę, że często koncentrujemy się jednostronnie na „anty”. Mamy leki przeciw nadciśnieniowe, przeciwdepresyjne, przeciw demencji itp. O skuteczności leków antydepresyjnych i przeciw demencji mówiłem już w kilku biuletynach. Zdecydowanie za mało mówimy w medycynie o tym, co możemy zrobić dla ciała, dla zdrowej regulacji. Tak, chciałbym to ująć w ten sposób, że medycyna jest prawie całkowicie zaślepiona. Trudno jest zmienić kierunek widzenia. Niemal wszystko sprowadza się do opracowywania nowych, jeszcze droższych leków i inwazyjnych procedur.

Posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że potrzebujemy zmiany systemu w medycynie. To niedopuszczalne, że firmy farmaceutyczne żądają i otrzymują niemal dowolną cenę za nowe chemioterapeutyki lub tak zwane leki biologiczne na choroby autoimmunologiczne, co skutkuje cztero- lub pięciocyfrowymi kosztami terapii rocznie, podczas gdy praktycznie wszystkie fitoterapeutyki zostały usunięte z refundacji kilka lat temu – nie dlatego, że nie działają, ale dlatego, że mają zbyt mało skutków ubocznych, aby mogły być refundowane na receptę. Perwersyjne! Odpowiedzialnym za to był minister zdrowia z ramienia Partii Zielonych.

Ale zanim zmienimy system, musimy najpierw zmienić nasze poglądy. Czy naprawdę potrzebujemy wszystkich operacji kręgosłupa i kolan? Czy każda infekcja dróg oddechowych musi być leczona antybiotykami? Czy każdy poziom cholesterolu powyżej 200 mg/dl musi być obniżony statyną? Czy każde zapalenie w chorobie autoimmunologicznej musi być tłumione lekiem immunosupresyjnym? Czy tomografia komputerowa jest konieczna przy każdym najmniejszym bólu pleców?

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe nie usiądą z holistycznie zorientowanymi lekarzami i terapeutami i nie przedyskutują, które środki diagnostyczne i terapeutyczne naprawdę mają sens? Mogłoby to stworzyć warunek wstępny dla etycznie uzasadnionej medycyny, która nie jest nastawiona tylko na zysk korporacji medycznych, ale także na zdrowie ludzi.

AMD – częsta i poważna choroba oczu

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest chorobą siatkówki oka. Prowadzi ona do utraty funkcji oka i jest najczęstszą przyczyną ślepoty w dzisiejszych czasach. Istnieje tylko kilka metod terapeutycznych, które są również skomplikowane i kosztowne.

W samych Niemczech na AMD cierpi około 2 milionów osób. Palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom homocysteiny są uważane za czynniki ryzyka dla AMD. Szczególne znaczenie ma stres oksydacyjny. W badaniu AREDS udało się udowodnić, że podawanie antyoksydantów przynosi wyraźne korzyści (Age-Related Eye Disease Study Research Group. A randomized, placebo-controlled, clinical trial of high-dose supplementation with vitamins C and E, beta carotene, and zinc for age-related macular degeneration and vision loss: AREDS report no. 8. Arch Ophthalmol. 2001;119(10):1417–1436).

Kilka lat temu w badaniu AREDS2 (Age-Related Eye Disease Study 2 Research Group. Luteina + zeaksantyna oraz kwasy tłuszczowe omega-3 w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem: randomizowane badanie kliniczne Age-Related Eye Disease Study 2 (AREDS2). JAMA 2013;309:2005-15), wykazno że korzyść nabiera jeszcze większej wartości, jeśli oprócz antyoksydantów dodamy dwa karotenoidy luteinę i zeaksantynę.

Luteina – żółty karotenoid

Karotenoidy są ważnymi roślinnymi przeciwutleniaczami. Ponieważ oczy narażone są na stres oksydacyjny poprzez słoneczne promieniowanie UV, siatkówka wymaga szczególnej ochrony. Jednak jedynymi karotenoidami, które można tu znaleźć są luteina i zeaksantyna. Luteina (z łaciny luteus = żółty) występuje m.in. w jarmużu, szpinaku i żółtku jaja. W suplementach diety jest on pozyskiwany z szczególnie bogatych w luteinę kwiatów aksamitki. Obok beta-karotenu (np. z marchwi) i likopenu (np. z pomidorów) jest najważniejszym karotenoidem.

Zeaksantyna – pigment kanarków

Zeaksantyna jest żółtym pigmentem występującym w ziarnach kukurydzy, szpinaku, żółtkach jaj i wielu warzywach. Ponadto, zeaksantyna znajduje się w żółtych piórach kanarków. Podczas gdy luteina jest również zatwierdzona jako dodatek do żywności, zeaksantyna jest stosowana jako dodatek do paszy. Oba uzupełniają się wzajemnie w swoim działaniu ochronnym na siatkówkę oka. Korzyści z obu karotenoidów w zapobieganiu lub poprawie postępu AMD są niekwestionowane w okulistyce.

Omega-3 jako dodatkowa ochrona

Obecnie istnieje wiele badań epidemiologicznych wykazujących mniejszą ilość AMD przy dobrej podaży omega-3. W ważnym badaniu NAT2 oceniano wpływ omega-3 na unaczynienie siatkówki w AMD. To tworzenie się nowych naczyń jest typowym objawem choroby w mokrej postaci AMD. Przy dobrej podaży omega-3, można to zmniejszyć o 68%. Pacjenci z tej grupy mieli wskaźnik omega-3 na poziomie średnio 8,56%. Indeks omega-3 jest sumą kwasów tłuszczowych omega-3 EPA/DHA w porównaniu do wszystkich kwasów tłuszczowych. Wskaźnik powyżej 8 % jest już bardzo dobry i zwykle osiąga się go dopiero po spożyciu co najmniej 2 g EPA/DHA. Odpowiada to 15 normalnym kapsułkom oleju rybnego, 4-7 dużym kapsułkom oleju rybnego lub 1 łyżce oleju rybnego lub 1 łyżeczce oleju z alg. Niektórzy ludzie (z bardzo niskim spożyciem ryb lub nadwagą) mogą potrzebować 50-100% więcej.

Uwaga!

Podczas gdy EPA wydaje się być ważniejsze niż DHA w wielu chorobach (EPA działa lepiej w chorobach zapalnych), istnieją dowody na to, że DHA może być ważniejsze przy AMD. Połowa kwasów tłuszczowych w nerwach składa się właśnie z DHA. Z drugiej strony, EPA jest bardzo słabo obecna w nerwach. Dobrze wiedzieć, że roślinny kwas tłuszczowy omega-3 jest w tym wypadku całkowicie bezużyteczny, ponieważ praktycznie nie występuje w nerwach, a z ALA nie powstaje również DHA. EPA może być utworzony z ALA – ale będzie go bardzo mało – przy czym DHA, co warto powtórzyć, nie będzie w ogóle. Dlatego nie brałbym „normalnego” oleju z ryb w celu zapobiegania lub leczenia AMD, ale raczej olej z wątroby dorsza lub olej z alg. Standardowa dawka dla osoby o normalnej wadze, która spożywa mięso 3-4x na tydzień i 1x w tygodniu je ryby, wynosi 1 łyżkę oleju z wątroby dorsza lub 1 łyżeczkę oleju z alg. Optymalnie, po trzech miesiącach należy przeprowadzić analizę kwasów tłuszczowych, a wskaźnik omega-3 powinien wynosić powyżej 8 %. Jeśli poziom jest niższy, należy zwiększyć dawkę.

Moja koncepcja diagnostyczna i terapeutyczna dla AMD

  • Mierzę poziom homocysteiny we krwi i podaję witaminy z grupy B, jeśli poziom jest podwyższony, dążąc do osiągnięcia poziomu < 10 µmol/l.
  • Mierzę kwasy tłuszczowe (ważne: nie w surowicy, jak to niestety robi większość laboratoriów, ale w dużo bardziej informatywnej błonie erytrocytów) i podaję tyle oleju z wątroby dorsza lub alg, aby osiągnąć wskaźnik omega-3 na poziomie 8-11%.
  • Podaję luteinę i zeaksantynę, dla których nie jest potrzebny pomiar.

Najlepsze życzenia, dobrego zdrowia i jasnego widzenia

Dr. Volker Schmiedel

Oryginalny artykuł znajdziecie Państwo tutaj.

Menu